כעת גולשים באתר: 601
מספר הספרים באתר: 14,696
מספר הביקורות באתר: 29,460
לחנות
לייק לנוריתה
לחנות
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
חופשת שחרור
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  הוצאה לאור הוצאת הקיבוץ המאוחד
  שנת הוצאה לאור של המקור
2017
  תאריך הכנסה לאתר
07/05/2017
     
 
חופשת שחרור - יהושע סובול - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 896
 

רגעים ואירועים גורליים בחיי ארבעה דורות של משפחת בן-חיים נחשפים במפגש בין יומנה של מייסדת השושלת, הרקדנית והכוריאוגראפית אווה חיימזון, שעלתה מווינה לישראל בשנות העשרים של המאה שעברה, לבין נינתה, המדובבת עצירים ביטחוניים, ליבי בן-חיים. מפגש אקראי אך הרה-תוצאות בין ליבי לעציר הביטחוני אדיב מליחאת מעורר ומדרבן אותה לנסוע ב'חופשת השחרור' שלה לקיבוץ של סבהּ, דייב בן-חיים - אופנוען והרפתקן הנמצא בעשור התשיעי לחייו. אלא שדווקא היעדרותו של דייב מביתו, לאחר שיצא למסע במרחבי הדרום ובהר הנגב, מפגישה את ליבי עם יומנה של אווה והיא מתחילה  לדובב אותו, להנפיש את דמויותיו, להסריט בדמיונה אירועים המתוארים בו, והופכת להיות נפש פעילה בעולמה של סבתהּ הסוערת והמסעירה בצעירותה - כשיצאה להשתלם במחול-מבע בגרמניה של שנות השלושים הראשונות, ונקלעה בברלין לחברתם האינטימית של אנשי תיאטרון מהפכנים, ושל נאצים צעירים בשנים הראשונות לייסודו של הרייך השלישי.

היעדרה של ליבי מבית הוריה במהלך חופשת השחרור, והיעלמו של סבא דייב, מחוללים גלים מתפשטים של אי-שקט בשלוש המשפחות של בניו ובחייה של בתו האלמנה הבליינית. הגלים הללו מטלטלים את מעוז, אביה של ליבי, פוליטיקאי שאפתן, להסתבכות עם המאהבת שלו; מזעזעים את חיי משפחתו של דוּבש, הבן המושבניק שהתיישב בבקעה; וגורמים לבן השלישי, גבי, העוסק במיזמי-הזנֶק, לאבד כל עניין בתחומו ולהתנסוֹת בשוטטות לילית, שבמהלכה הוא פוגש את אחותו ומתוודע לצד לא-מוכר בחייה המפוֹרקים.

 

בסיום חיבורו ה'אתיקה' כותב ברוך שפינוזה כי ״אילו גאולת הנפש הייתה מזומנת לנו ויכולנו למצוא אותה בלי עמל רב, איך קרה שכמעט הכול זנחו אותה? אלא שכל דבר מעולה הוא קשה, כשם שהנו נדיר״. מושג 'גאולת הנפש' זהה בתורתו של שפינוזה למושג 'ברכת האושר״, ושניהם קשורים בשחרור מכל צורה של תלות, עבדות ושעבוד. במחזהו 'דלתיים סגורות' מחדד סארטר את התפיסה כי תלות בזולת הנה הגיהינום בהתגלמותו.

גיבורות חופשת שחרור, וגם אחדים מגיבורי הרומן רחב היריעה של יהושע סובול, מגיעים לצומת גורלי בחייהם. לרגע ניתנת להם הזדמנות להשתחרר מהשעבוד לשגרה שהשתלטה על חייהם, שגרה שהתקיימה מכוח כניעה למוסכמות, הונאה-עצמית, ושקרים שבין אדם לחברו. הרומן פוגש אותם בצומת זה על סף הכרעות גורליות, שכמוהן פגשה אווה בצעירותה, כשקמה ונטשה את אירופה פעמיים, ועשתה את הבחירות הגורליות בחייה, בחיפושיה אחר אותה גאולת-נפש, אשר שפינוזה טוען שאין קשה ממנה.    

 

המלץ לחבר

חופשת שחרור
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
שתיקה - יהושע סובול - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

קורא אופטי

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
לחנות
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI