כעת גולשים באתר: 468
מספר הספרים באתר: 15,090
מספר הביקורות באתר: 30,577
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
מדיאה
  שם הספר בשפת המקור
Mήδεια
  שם הסופר
  שם הסופר בשפת המקור
Εὐριπίδης
  שפת מקור
יוונית
  ז'אנר
  מתרגם שמעון בוזגלו
  מספר עמודים
150
  הוצאה לאור ספרי עליית הגג
  שנת הוצאה לאור בארץ
2017
  פירוט נוסף
תירגם מיוונית עתיקה והוסיף מבוא: שמעון בוזגלו
  תאריך הכנסה לאתר
28/11/2017
     
 
מדיאה - אוריפידס -אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 938
 

מֶדֵיאָה הוא אחד המחזות היווניים הפופולריים ביותר על במות התיאטרון בעולם. אופרות ויצירות מוזיקליות רבות מבוססות על סיפור המחזה, כמו גם הרבה סרטי קולנוע והפקות טלוויזיוניות. למעלה מ-2400 שנים עברו מאז הועלה המחזה לראשונה, ולאורך כל השנים האלה, עד היום, הסיפור על האישה הנבגדת ומסע הנקמה המחושב שלה מעורר בצופים ובקוראים רגשות קיצונים לכאן או לכאן. התרגום החדש של שמעון בוזגלו מתמקד במחזה כבסיס המילולי להצגת התאטרון, ולא כיצירה ספרותית גרידא, ונותן מקום מרכזי ללהט הרגשות – בלי כיסויי מליצה ומילים מעורפלות.

 

 

מֶדֵיאָה הוא אחד המחזות היווניים המוכָּרים ביותר לקהל הרחב והמוצגים ביותר על בימות התיאטרון. הוא נתן השראה למספר עצום של יצירות בכל תחומי האומנות, המוזיקה, הקולנוע והסִפרות. הסיבה לכך טמונה כנראה בערכו הסנסציוני. מבחינות אחרות הוא איננו בולט לעומת שאר הטרגדיות היווניות. המחזה הועלה בפעם הראשונה בשנת 431 לפני הספירה באתונה, והיה הראשון בטֶטְרָלוֹגיה שזכתה במקום השלישי (מתוך שלושה).

 

המחזה מֶדֵיאָה הוא מעין סיפור מסגרת, שהיה יכול להיות די שגרתי, על זוג שנפרד זה עתה בגלל בגידה של אחד הצדדים – במקרה הנוכחי, הגבר – ועל הנקמה שנולדת עקב כך. מה שהופך את הסיפור להרבה פחות שגרתי הוא עוצמת הנקמה של מֶדֵיאָה, שמקבלת כאן ממדים של חלום בלהות ער לחלוטין. אבל הנקמה הזאת אינה תלושה לגמרי: הרבה בני זוג נבגדים חוֹוים רִגשות נקמה עזים, אם כי כשמדובר בנקמה רצחנית, ברוב המקרים היא לא יותר מהרהור חולף. לקראת סוף המחזה, בסצנה הזויה שיכולה להיוולד רק על הרקע הצלול להכאיב הזה, מֶדֵיאָה מופיעה פתאום בכלי טיס מעל גג ביתה, ואחרי דיאלוג ארסי ועגום עם יָאסוֹן היא "נותנת גז" ונעלמת לה באופק.

 

אף אחת מהדמויות העיקריות במחזה לא "יוצאת טוב", אבל מֶדֵיאָה עצמה יוצאת הרבה יותר טוב ממה שנדמה במבט ראשון. כדאי לזכור שההצגה הועלתה, ככל הנראה, לפני גברים בלבד. כדי להראות לקהל כזה את עצמו במראָה, ובאותה הזדמנות להציג לו את האישה כפי שהיא, ולא כפי שהוא רוצה שתהיה, אֶוּריפּידֶס "זורם" עם כמה מהמוסכמות השוֹביניסטיות של הקהל, ומספק לו משפטי מחץ אחדים בגנות הנשים. יותר מזה, הוא מצייר את מֶדֵיאָה כתושבת זרה, והכי גרוע – כמכשפה. במונחים של ימינו, הוא מצייר אותה כ"אחרת". ועכשיו, אחרי שהקהל נרגע והפך להיות שלו, אֶוּריפּידֶס ניגש לטוות את הדמות שלה: דמות שקשובה לאישה, ולא למוסכמות הגבריות על האישה.

 

אֶוּריפִּידֶס, ביוונית עתיקה Εὐριπίδης, ) 480 עד 406 לפנה"ס) היה אחד משלושת המחזאים הטראגיים הגדולים באתונה העתיקה, יחד עם אייסכילוס וסופוקלס. אוריפידס הכניס שינויים רבים בצורה ובסגנון של הדרמה היוונית. הוא היה הצעיר שבשלושה, ונולד בשנת 480 לפנה"ס בקירוב בסלמיס. על-פי מקורות קדומים, חיבר אוריפידס מעל 90 מחזות, אשר מהם שרדו 18 עד ימינו, ממרבית המחזות האחרים שרדו קטעים, חלקם ארוכים למדי. מספר המחזות מאת אוריפידס ששרד גדול יותר מזה של אייסכילוס וסופוקלס גם יחד, בין השאר בשל השתמרות מקרית של כתב-יד שהיה כנראה חלק מאוסף מלא של יצירותיו.

 

אֶוּריפִּידֶס חידש שני חידושים בדרמה היוונית: הראשון הוא ה"פרולוג", מעין הקדמה למחזה שמטרתה להקל על הצופים את הבנת ההתרחשויות שעל הבמה; השני הוא ה"אפילוג" כלומר הסיום. נוסף למחזות שהתבססו על המיתולוגיה היוונית, כתב אוריפידס גם על האדם וסבלו, ולעתים קרא ביצירותיו למרד באלים על החלטותיהם השרירותיות. עקב כך נחשב אוריפידס למחזאי נועז בזמנו, וברבים ממחזותיו מתואר המאבק המתחולל בנפשם של הגיבורים בין יצריהם לבין חוקי המוסר ומצפונם-הם.

 

שמעון בוזגלו פרסם עד כה שישה ספרי שירה. בוזגלו תרגם מבחר טרגדיות יווניות, בין השאר את אנטיגונה ואדיפוס המלך שראו אור בהוצאת 'ספרי עליית הגג'. בוזגלו גם תרגם מבחר דיאלוגים מאת אפלטון, את הרומן הראשון בעולם, אסופה מהשירה הלירית היוונית במאה השביעית לפנה"ס, וקובץ בן שבעה כרכים הנותן ביטוי לסוגות השונות בשירה העתיקה של יוון ורומא.      

 

המלץ לחבר

מדיאה
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
אורסטס - אוריפידס - אתר נוריתה
נשי טרויה - אוריפידס - אתר נוריתה
הלנה - אוריפידס - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
ביבוקס
לחנות
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI