כעת גולשים באתר: 440
מספר הספרים באתר: 15,325
מספר הביקורות באתר: 31,261
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
הקבצן השביעי
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
220
  הוצאה לאור עצמית
  שנת הוצאה לאור של המקור
2018
  תאריך הכנסה לאתר
05/09/2018
     
 
הקבצן השביעי - יוסף זהר - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 139
 

בוקר אחד התברר ליוסף זהר שכשנה לאחר מותו הטבעי של אביו כתוצאה ממחלת ניוון שרירים סופנית, הגו חוקרי משטרת ישראל את רעיון הבלהות שלפיו אביו בעצם נרצח ושיוסף זהר הוא הרוצח, יחד עם המטפל הסיעודי של האב. תוך זמן קצר מצא עצמו יוסף במעצר ממושך ב"אבו כביר". גם הפרקליטות אמצה את הרעיון והגישה כתב-אישום בעבירת רצח.

כמי שחוקר שנים רבות את התופעה האיומה של הרשעת חפים מפשע - אין עוול גדול יותר שהמדינה גורמת לאזרחיה באופן שיטתי - הנני ממליץ בחום על קריאת ספרו המרתק של יוסף זהר "הקבצן השביעי". הספר, המבוסס על יומן שכתב המחבר בעת מעצר שווא, ממחיש באופן יוצא דופן רבים מתחלואיה של מערכת אכיפת החוק הפלילי הישראלית:

החל מהקונספציה של אשמת החשוד (ההנחה שהחשוד אשם כך שיש רק לאתר ראיות להוכחת אשמתו) שבה לוקים חוקרי משטרה, תובעים ואף שופטים; דרך הקלות הבלתי-נסבלת של המעצר, תנאיו המחפירים והשימוש בו כדי לחלץ הודאות מחשודים – הן בעצם הלחץ שהוא יוצר והן באמצעות מדובבים; ועד להרשעות על סמך הודאות בלבד חרף המחקרים המלמדים על תופעה של הודאות-שווא - הן הודאות של נחקרים בפני חוקרי המשטרה, כגון הודאת השווא של המטפל הסיעודי באביו של יוסף, ברצח שלא היה ולא נברא, שקרבה כחוט השערה להפללת אדם נוסף, הלא הוא יוסף; והן הודאות הניתנות באופן סיטוני במסגרת תעשיית עסקות הטיעון - שאודותיה כתב יוסף זהר דוקטורט מרתק, הכולל ניתוח מתמטי-כלכלי תוך שימוש בתורת המשחקים.

הספר איננו רק המחשה מצוינת של ליקויי המערכת, אלא אף מסמך אנושי מרתק, המתאר את חווית המעצר ואת מערכות היחסים המורכבות המתפתחות בין העצורים. אל לנו להסב מבטנו מהם, הן משום שאנו - בני החברה - אחראים למצבם, הן משום שכל אחד עלול להיקלע למצב כזה. הספר מעניק פרספקטיבה חשובה נוספת למושג המופשט חירות האדם. לקרוא!

פרופ' בועז סנג'רו, מחבר הספרים "הרשעת חפים מפשע בישראל ובעולם: גורמים ופתרונות" (2014);SAFETY FROM FALSE CONVICTIONS (2016)

 

 

המלץ לחבר

הקבצן השביעי
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

תאטרון אומרים יש אהבה
תאטרון - שמן הולך
תאטרון ירושלים

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
ביבוקס
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI