כעת גולשים באתר: 612
מספר הספרים באתר: 16,191
מספר הביקורות באתר: 34,546
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
תחילתה של ידידות מופלאה?
  כותרת משנה
הפיוס בין ישראל לגרמניה: 1960-1948
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
472
  הוצאה לאור הוצאת שוקן
  שנת הוצאה לאור של המקור
2018
  תאריך הכנסה לאתר
24/12/2018
     
 
תחילתה של ידידות מופלאה? - דוד ויצטום - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 254
 

אחרי השואה היה נראה שפיוס בין יהודים לגרמנים איננו בגדר האפשר. אולם צעד ראשון לעבר הפיוס הבלתי ייאמן נעשה כבר ב-1952, אז חתמו גרמניה וישראל על הסכם שילומים. למרבה הפליאה, פחות מעשר שנים אחרי השואה כבר החלו לרקום עור וגידים יחסים כמעט נורמליים בין שתי המדינות.

כיצד קרה שהפיוס בין המדינות התחולל בתוך זמן קצר כל-כך? שאלה זו מתפענחת בספר, החוזר לאותן שנים סוערות ובוחן כתבות, סיפורים, מאמרים, קריקטורות, שירים ודיווחים בעיתונות וברדיו, פרי עטם של טובי הכותבים בתקופה, וכן סרטים, הצגות ותוכניות טלוויזיה, ופרוטוקולים מישיבות ממשלה ומדיוני הכנסת.

מנהיגי שתי המדינות, דוד בן-גוריון וקונרד אדנאואר, מילאו תפקיד מרכזי בחידוש היחסים. הראשונים שתמכו בהם היו יהודים יוצאי גרמניה שהאמינו כי “גרמניה אחרת“, שהכירו מהבית, אפשרית, ואף חשוב לעודד את מבשריה. אליהם הצטרפו עיתונאים, אנשי רוח, סופרים, אמנים, מחזאים ויוצרים – ואחריהם אישי ציבור. כל אלה החלו להביט ישירות ומקרוב אל גרמניה ה“חדשה“ והציגו את דמותה המורכבת והעכשווית בפני הציבור הישראלי. מבעד למבטם נראה אף אנו את גרמניה: מדמותה החרבה והכבושה מיד אחרי המלחמה ועד לתפקידה החדש בשנות השישים, כבעלת ברית מערבית ומשגשגת של מדינת ישראל.

הספר חושף לעומקו את השיח הישראלי הטעון על גרמניה, שחצה מפלגות ואידיאולוגיות, הטלטל בין רגשות זעם וכאב לבין אמונה בעתיד אחר, והסתיים בפיוס יוצא דופן.

דוד ויצטום הוא עיתונאי וחוקר בתחומי התקשורת וההיסטוריה. במשך שנים ערך והגיש תוכניות ברדיו ובטלוויזיה, היה שליח הרדיו והטלוויזיה הישראלית בגרמניה, ולימד באוניברסיטאות של תל-אביב וירושלים.

על העטיפה: אדנאואר ובן-גוריון בפגישה ההיסטורית בניו יורק, מרס 1960 

 

המלץ לחבר

תחילתה של ידידות מופלאה?
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI