כעת גולשים באתר: 273
מספר הספרים באתר: 12,651
מספר הביקורות באתר: 23,884
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ז'אנר - פרוזה מקור

פרוזה מקור - נוריתה ביקורות והמלצות על ספרים

עמודים

אלוף לשעבר בצה"ל המבלה את ימיו בים, נערה שברחה מן הבית ומנסה לבנות את חייה מחדש, עובד משרד משועמם שמאורע ספק מדומיין ספק אמיתי מפיג את אפרוריות חייו, סופר אוקראיני העולה ארצה עם משפחתו ומתאהב בקסמה של חיפה, כומר בעל זהות שאולה — אלו הן חלק מהדמויות המתגוררות בין דפי סיפורי חיפה, אוסף סיפורים שנע בין רצון להאמין בתום ובטוב שבאדם ובין חוסר יכולת להעלים עין מהרוע האנושי, בין השתאות אל מול יופיים של החיים ובין צער על רגעי הכאב והקושי שבהם. 

רון רובין, ברמן טוב ובסיסט בינוני למדי מרגיש שהוא הולך לאיבוד בנוף המלא באנשים הכה־מיוחדים של שכונת פלורנטין. הלהקה שהוא עצמו הקים לא מתקדמת לשום מקום, הקהל מתמעט מהופעה להופעה והוא חושד שהחבר'ה בכלל מעדיפים שמישהו אחר ינגן בס בהקלטות.

מתוסכל (וקצת שיכור) הוא מחליט לנסוע ללונדון בעקבות הבחורה האחרונה שגרמה לו להרגיש מיוחד, רק כדי לגלות שאיזה וולשי מזדיין כבר תפס את מקומו.

 

שתי יבשות, שתי נשים חזקות, כל אחת בדרכה.
האחת גדלה בצרפת, עטופה באהבה, במשפחה תומכת ועתירת נכסים. היא מקבלת מתנה שמשנה את חייה וחושפת אותה לרוע הגדול ביותר בעולם — לטבע האנושי.
האחרת גדלה בישראל, ילדה אבודה שננטשה בראשית חייה על ידי אביה ובמשך כל חייה נאלצה לעבוד קשה כדי לשרוד ולעמוד בחבטות החיים שהכו בה פעם אחר פעם.
לכל אחת מהן חלומות ותוכניות לעתיד, אך לחיים תוכניות אחרות.

עלמה בלום, שחקנית מוערכת, הנחשבת ל'גברת הראשונה' של התיאטרון, ותום זמיר, שחקן צעיר ומבטיח, אמורים לשחק במחזה חדש תפקידֵי אֵם ובנה שמערכת יחסיהם קשה ועכורה שוררת ביניהם. הבן בורח מאמו, היא מבקשת נואשות להחזירו אליה, אך הוא לא נעתר לה ויוצא שהם אינם נפגשים פנים אל פנים באף סצנה במחזה. 

מוֹלי היה בן עשרים. כלוחם בחיל הים שרד את מלחמת יום הכיפורים, צלח את מסען הראשון של ספינות הטילים סביב אפריקה, עד לשארם אל שיח, והתקבל לקורס צלילה – צ'ופר על היותו חייל מצטיין.

הוא לא הסתדר מתחת למים וביקש להדיח את עצמו, אך במקום זאת צלל עוד שתי צלילות, אחת ביום ואחת, גורלית, בלילה. ברגישות ובעדינות פורש יואב, אחיו של מולי את סיפור חייו בפנינו.

אסף-אורפאוס, יורד אל “השאול” כדי להחזיר אליו את רננה שלו שנלכדה במבוכי השחיתות, הטרור ואורגיות הסקס הפרועות. בדרכו לממלכת המתים הוא חייב להתגבר על קרברוס, הכלב בעל שלושת הראשים, “שומר השאול.”

אוורידיקה של אורפיאוס בשובה לארץ החיים הביטה לאחור, וחזרה ונבלעה ב”האדס”. האם רננה תדבק באסף, או גם היא תביט לאחור, ותילכד בתהום לתמיד?

נ.ב.

בהונגרית אפשר לומר ׳אני אוהב אותך׳ במילה אחת. בבאסקית - בשתי מילים. באיסלנדית (ובשפות רבות אחרות) - בשלוש מילים.

אגדה אחת מספרת שקולדרידג׳, המשורר האנגלי, חלם פעם על שפה שבה יש להשתמש במאה ואחת מילים. בשפת הסימנים די באגודל, אצבע וזרת.

תשאלי מתחיל בקטנות, הבגדים שחזרו מהמכבסה, עבודת שורשים, פריצות לבתים, תחבורה ציבורית גרועה. כך מחומרי קיום בסיסיים, מצחיקים-מעצבנים, פותחת גיבורת הספר, ביולוגית נשואה ואם לבת, שמתקשה לשוב ולהרות, במסע של כתיבה והתמודדות עם חייה שלה ושל משפחתה ביישוב הפרברי, שאליו עברו לא מכבר ממרכז הארץ.  

 

לאליהו ברוך יש חור בלב. כל מה שיש לו — משרד עורכי דין משגשג, אישה טובה, ילדים בריאים, מחותנים בעלי השפעה - לא מספיק בכדי לכסות על היעדרה של אהבת אמת בחייו. אליהו נחוש למוצאה, גם אם חיפושיו יפגעו באהוביו.
אליהו למד את הלקח שאהבה לחוד ומשפחה לחוד. כגבר, הוא מבקש לעצמו מערכת יחסים שונה מזו ששררה בין אמו לאביו - ספרן בת ימי, עולה מיוון, שאהב כל ימיו לא את אמו אלא את פלורה לניאדו הנאה, אשתו של שמש בית הכנסת. אביו של אליהו נפטר כאשר היה בן 14 ושמה של פלורה על שפתותיו.

תסריטאי נטול אמביציה של קומדיית מצבים מצליחה, 
בן למשפחת מהגרים מברית המועצות, סובל ממחלה מסתורית: בכל פעם שהוא נוסע לחו"ל, תוקפים אותו כאבי ראש איומים, בחילות וחנק. ההורים שלו תמיד אמרו לו שזה כפר קטן, שאין כאן עתיד, שהוא צריך לקחת את עצמו ולברוח. הם השביעו אותו לעזוב, אבל הוא פשוט לא מסוגל. בעוד חבריו הטובים מהגרים מישראל בזה אחר זה, הוא נותר תקוע - לא מצליח לעזוב ולא יכול להישאר. עד שאירוע טרגי מאלץ אותו להתעמת עם השדים שלו. 

עמודים

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI