כעת גולשים באתר: 337
מספר הספרים באתר: 13,252
מספר הביקורות באתר: 25,532
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ז'אנר - פרוזה מקור

פרוזה מקור - נוריתה ביקורות והמלצות על ספרים

עמודים

יפתח במלעיל כתב במחברת השחורה שלו: "אני יושב על דופן עמדת התצפית, גבי אל המצרי שממול, פני אל המוצב וכותב במחברת השחורה שלי. ממרום מושבי אני צופה ב'תנשמת' של מטה. בשעה זו של בוקר המקום רוחש פעילות. רביעיית הקלפנים נמצאת בעיצומו של משחק הוויסט. במרחק מה מהם מגלגלים שניים קוביות על לוח השש-בש. מאחורי המוצב שניים אחרים חובטים בכדור הגומי עם המטקות שבידם. במטבח מחסל התורן את שאריות ארוחת הבוקר. זר אם יקלע למקום הזה יהיה בטוח שנקלע לבית הבראה של קופת חולים.

אילו  היו הרגשות בגדים שאפשר לארוז עד שבמחזוריות תשוב עונת האהבה, היה פושט נדב את רגשותיו ואורז אותם, גם אני הייתי מאפסנת אותם לעונה אחרת, מתאימה יותר.

האהבה שבינינו מקיפה את השולחן שלנו כמו רוח פרטית שמבדרת רק אותנו.

"פעם, כל המקום הזה שאת יושבת עליו, היה מתחת לפני הים,  מידי פעם אפשר למצוא לכך עדויות, באבנים ובמאובנים שמעידים על החיים שקדמו לחיים שלנו כאן היום".

השנה היא 2018, ובכל רחבי גרמניה נערכות חגיגות מפוארות לרגל שבעים וחמש שנים לניצחון גרמניה הנאצית בראשותו של אדולף היטלר במלחמת העולם השנייה. דיאן, נערה גרמנייה בת שמונה עשרה, נרגשת מתמיד, אך כשהיום נגמר והזמן מתחיל לחלוף, היא מגלה שגרמניה האהובה שלה איננה מה שהיא חשבה. ביחד עם חברתה, אליז, הן נאבקות למצוא את האמת המוסתרת בגרמניה ובעצמן. המאבק הופך קשה יותר ויותר, כשהמשטר, החברה וכל הסביבה, מנסים למנוע מהשתיים לפתח מחשבה שלא תואמת את יסודות המדינה הדוגלים בדיכוי ובהשמדה.

יתומה העובדת כחופפת במספרה זוכה לספר מיסטי מידיה של מכשפה שכונתית; סופר מתבודד תולה מדי לילה עיניים הוזות במוזה שלו, העומדת מתחת לחלון חדרו ומחכה ללקוח שיקנה את גופה; בדירה ירושלמית, אינדיאני מצמיח כנפיים ועולה למרומים; ובקיץ 2011 הארץ גועשת וזועקת לצדק ולשוויון חברתי בזמן שמשורר מחאה משוטט חסר מעש ברחובות ברלין. אלה חלק מההתרחשויות מלאות התשוקה והדמיון המשובצות בקובץ סיפורים זה מפרי עטה של חגית גרוסמן.

גבריאל, חייל טרי, מתמודד עם שדים ישנים; כשהיה בן ארבע נהרג אחיו החייל ומאז הפך ביתו למקדש אשר בין כתליו מרחפות תשוקותיו למריחואנה, למוזיקה ולאהובת נעוריו. האחיזה בעבר מתהדקת, וגבריאל נמלט מהצבא אל העיר הגדולה, שם נמהל החופש בניכור ובדידות, עד שפגישה מקרית עם יפהפייה מסתורית בשם יוליה חושפת בפניו עולם אפל ומסעיר. מבעד לעשן הירוק מרחפת הידיעה כי בעוד עשרים ואחד ימים יוכרז כעריק, בדיוק במועד שבו תיערך האזכרה של אחיו — והפז"ם דופק.

“כאן כתוב שקוראים לך דניאלה היילי אמיתי? היילי? מה זה ההיילי הזה? שם שהכנת לרגע שתכבשי את העולם, את הוליווד?”


"מישהו גנב את חיי, קימט אותם כמו מאמר שלא מצא חן בעיניו והחזיר לי את מה שנותר מהם מעוכים ונטולי כל ערך"


לפעמים אני מרגיש שהחיים עם דרור מדמים זירת אגרוף. בכל סיבוב אנחנו לא יודעים מול איזה יריב נתמודד וכמה מכות נקבל. בכל פעם היריב ינסה לקחת מדרור את תואר האליפות עליו נשמור יחד לעד.

זהו סיפורו של אבא למשפחה רגילה עם ילדה לא רגילה שרואה את חצי הכוס המלאה וחי חיים שמחים ומאושרים.

צרותיו הטובות הוא סיפור על אדם ככל האנשים, המודע לחולשותיו ומנסה להתגבר עליהן.

מעת לעת הוא נכשל בכך, ומדי פעם גם מצליח.

 

"רציתי לספר לך על האדם, על ייסוריו ועל תקוותיו.

על מצוקותיו של המטפל.

לעתים עשיתי ממטופלי חברי קיבוץ,

לעתים ילדותם הייתה ילדותי.

לעתים ילדותי הייתה ילדותם.

עמודים

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI