כעת גולשים באתר: 464
מספר הספרים באתר: 15,071
מספר הביקורות באתר: 30,573
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ז'אנר - פסיכולוגיה ופילוסופיה

פסיכולוגיה ופילוסופיה - נוריתה ביקורות והמלצות על ספרים

עמודים

בקובץ זה ימצא הקורא העברי לראשונה שורה של כתבי הגות שיצאו מתחת ידו של לב ניקולאייביץ' טולסטוי (1910-1828) בשלושת העשורים האחרונים לחייו. הקובץ מורכב משלושה חלקים: בחלק הראשון כלולים "וידוי" המפורסם ומסכתות דתיות-פילוסופיות נוספות של טולסטוי; בחלק השני מובאות דוגמאות של פובליציסטיקה פרי עטו ובחלק השלישי נמצא מבחר טקסטים שבהם באה לידי ביטוי התייחסותו המורכבת לשאלה היהודית.

על השיטה הפילוסופית של שפינוזה נאמר שהיא "נקודת המוצא לכל מחשבה פילוסופית", ואין מי שחולק על חשיבותה בתולדות המחשבה האנושית. תורתו של שפינוזה, כמו כל כשיטה גדולה בתולדות הפילוסופיה, היא בעלת משמעות שמעבר לתחום המקצועי. היא עוסקת בשאלות הקונקרטיות ביותר הנוגעות לכל אדם ומציעה לו דרך להגיע ל"חיים טובים", שבהם האדם נחלץ מן הפחדים הקיומיים שלט, ובעיקר הפחד מן המוות. בכך רואים רבים בתורתו של שפינוזה את האלטרנטיבה הרצינית ביותר לדתות ההיסטוריות בהשגת המטרה של "גאולת הנפש".
 

שאלותיהם של פילוסופים על דבר טיבה של הדת ועל האפשרויות הפתוחות בפני חוקריה השונים להבינה או ``להסבירה`` הן מעניינה של סדרת השיחות המכונסות בספר זה. אך מעבר לאותן שאלות, ואולי כגורם המדרבן את היווצרותן, מודגשת ההכרה בדבר חשיבותה של הדת, כאשר היא כרוכה בתנאי הקיום של תרבות האדם, בגורלו של האדם ובמשמעות שהוא מייחס לחייו.

פילוסופיה- מסה על האדםאקדמה לפילוסופיה של תרבות האדם מאת ארנסט קסירר. מבוא מאת סיני אוקו. הספר מחולק לשני חלקים:

א: האדם מהו? המשבר בידיעת האדם את עצמו, מפתח לטבע האדם, מתגובות בעלי החיים למעני האדם, עולם החלל והזמן של האדם, עובדות ואידיאלים. 

ב: האדם והתרבות-הגדרת האדם במושגי התרבות האנושית, המיתוס והדת, הלשון, האמנות, היסטוריה, המדע, סיכום ומסקנות.

 

בסוף ימיו פרש סנקה הפילוסוף מחיי המדינה ומהציבור. בשנים ספורות אלה, עד אשר שלח לו הקיסר נירון פקודה שעליו להתאבד, כתב סנקה את מרבית כתביו. האהובים שבהם, שזכו לקהל קוראים גדול ורצוף במהלך הדורות, הם המכתבים ששלח לידידו לוקיליוס, למעלה ממאה מכתבי חוכמה (המכונים epistulae morales) והם מכתבי ספרות ראשונים בפרוזה הרומית.

טבע התודעה הוא מבחר מהרצאותיו של אלן ווטס, מגדולי המורים הרוחניים
במאה ה-20 . בספר עשר הרצאות משכילות ומבדרות המתארות כיצד הגענו למצב
חסר תקדים של ניכור בין האדם לטבע, ועוסקות באפשרות לשינוי תפיסת
המציאות שלנו מהרגשה של זרות ונפרדות להרגשה של השתייכות וחיבור לעולם.

ההיסטוריה של העולם המערבי מן המאה השש-עשרה ואילך היא, במידה רבה, תולדה של כתבי מרטין לותר. לפי המסופר, תלה לותר, עד אז נזיר תיאולוגי צנוע, ב-31 באוקטובר 1517, את "תשעים וחמש התיזות" על דלת הכנסייה בעיר ויטברג, במדינת סכסוניה שבגרמניה. התיזות שתקפו את המנהג הקתולי למכור שטרי-מחילה, עוררו פולמוס תיאולוגי נוקב, חוללו מהפכה דתית (הרפורמציה), והביאו לפילוג בכנסייה הקתולית ולהופעתן של כנסיות פרוטסטנטיות שונות.

מה טבעה של הפעילות הפוליטית, ומהי הדרך הטובה ביותר לקיימה? שאלות אלה הן מהשאלות העקשניות ביותר של הקיום האנושי. במערב לבדו הסוגיות הללו הן נושא לדיון פילוסופי מזה יותר מ-2,000 שנה.

חמישים הוגים פוליטיים (2007) מציג את חייהם ואת רעיונותיהם של כמה מן האישים המשפיעים ביותר במחשבה הפוליטית המערבית, מיוון העתיקה ועד ימינו. הערכים בספר מספקים הקדמה מרתקת וקריאה על האישים הבולטים ועל אסכולות המחשבה העיקריות שעיצבו את הפוליטיקה של ימינו.

כיצד יש לחיות? מה יַקנה לנו סיפוק ופשר? אין אדם שלא מתמודד עם תהיות אלה במהלך חייו. אמת אהבה אמונה משלב הבנה פסיכולוגית עם ראייה היסטורית ומציע תשובה מפתיעה לשאלה המהותית מכולן – מהי משמעות החיים?

 

ספר זה מאגד 21 מאמרים מרכזיים של דונלד וודס ויניקוט (1971-1896), הממחישים את הטווח הרחב של הגותו ומעשירים את הבנתה. מאמרים אלה - שכולם מתורגמים לראשונה לעברית - נכתבו במשך שלושים שנה. הקובץ נפתח במאמר מכונן אשר מתאר את הקשבתו האמפתית של רופא הילדים ויניקוט לעולמם הפנימי של תינוקות שטרם החלו לדבר, באמצעות תשומת לב מדויקת וסבלנית למחוות הספונטניות שלהם ולראשיתה של יכולת המשחק, שהייתה בעיניו היבט מרכזי של בריאות נפשית.

עמודים

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
ביבוקס
לחנות
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI