כעת גולשים באתר: 247
מספר הספרים באתר: 17,817
מספר הביקורות באתר: 41,084
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
ג'וזפין מונצאנבאכר
  כותרת משנה
סיפורה של יצאנית וינאית
  שם הספר בשפת המקור
Josefine Mutzenbacher
  שם הסופר
  שם הסופר בשפת המקור
Felix Salten
  שפת מקור
אנגלית
  ז'אנר
  מתרגם שלמה ברטוב
  מספר עמודים
288
  הוצאה לאור הוצאת אסטרולוג
  שנת הוצאה לאור של המקור
1906
  שנת הוצאה לאור בארץ
2015
  סדרה דרך חור המנעול
  תאריך הכנסה לאתר
21/07/2015
     
 
ג'וזפין מונצאנבאכר - פליקס סלטן - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 4285
 

״לפני במבי היתה ג׳וזפין - רב המכר האיֵרוטי של הסופר היהודי, שכבש את לב הקוראים - חייה ואהבותיה של נערה שעלתה ממשכנות העוני של וינה אל מיטות הפאר של עשיריה בזכות יופייה, אופייה וכישוריה!״                                                               (קלסי אוסגוד)

בשנת 1906 הודפסו בווינה, בהוצאה פרטית, 500 עותקים של ספר אירוטי בשפה הגרמנית. מאה שנים לאחר מכן הגיע מספר העותקים שהודפסו בגרמנית ובאנגלית ליותר משבעה מיליון. "ג'וזפין מונצאנבאכר" תורגמה לעוד 31 שפות, והיוותה בסיס ליותר מ-30 סרטים, עשרות מחזות ואופרטות ומספר ״ספרי המשך״ (שאינם מפרי עטו של פליקס סלטן). זהו הישג מרשים לסופר שדרש וקיבל עבור הזכויות ביצירה סכום של כ-200 דולר בלבד!.

קשה להאמין כי מחברו של ספר אירוטי זה הוא גם יוצרו של במבי, ספר הילדים הנודע .

 

ספרו זה של פליקס סלטן - יהודי ממוצא הונגרי, בן למשפחה מוכת עוני, שהיה עיתונאי, מבקר תיאטרון, מסאי וסופר - הוכנס ב-1960 ל׳רשימת הספרים האסורים׳ בגרמניה ובאוסטריה, ועמד במרכזו של משפט מפורסם על חופש הדיבור בגרמניה בשנת 1990.

 

ג׳וזפין מונצאנבאכר מביא את סיפורה של פאפי, נערה צעירה, כפי שהיא מספרת אותו בגיל חמישים, במבט לאחור. הספר סוקר את לבלובה המיני בגיל ילדות, את מפגשיה המיניים הראשונים, את אהבותיה ואת ראשית דרכה המקצועית. בני משפחה, ״ישנונים״, ידידים, כמרים, מורים - כל מפגש הינו שלב נוסף בסולם שהוביל אותה אל פסגת הקריירה שלה.

פאפי, בת למעמד הפועלים העני, מחקה את מעשי המבוגרים, שוקעת לחיי ניוון ושחיתות מינית, אבל שומרת על כבודה ועל השקפת עולם מעשית ו"מוסרית" בעיניה שלה. כמו קזנובה בזמנו, שהשקיף לאחור על חייו ואהבותיו, ללא חרטה, לאחר שהגיע לגיל חמישים, כך גם פאפי.

בזיכרונותיה היא מציגה רשימה מלאה של איסורים מיניים שהופרו - החל מניאוף, גילוי עריות, אונס, זנות של ילדים וכלה בכל "סטייה" מינית ששומרי-המוסר יכולים להעלות בדעתם. בכל אלו התנסתה , עוד לפני שהגיעה לבגרות.

 

סלטן אינו מעביר ביקורת על גיבורת ספרו - הוא מציג אותה כילדה שנולדה וגודלה בסביבה קשה ואכזרית, שבעזרת נתוניה הטבעיים ועבודה קשה הצליחה להיחלץ מזוועות הגטו בו גדלה.

 

"ג'וזפין מונצאנבאכר" לא ירד ממדפי הספרים מהיום שראה אור - תחילה בהוצאה פרטית, מחתרתית, שספריה הוחרמו על ידי הממשל הנאצי בגרמניה, וכיום בהוצאות לאור מסחריות, מכובדות וידועות. יש לזכור כי רק בשנת 1965 החל הספר להופיע באופן גלוי, במהדורות המסחריות, תחילה בדנמרק, בהוצאת "דהאלי" המפורסמת בקופנהגן, ואחר בהוצאות מובילות נוספות כהוצאת "אולימפיה" ואחרות.

כאשר הודפסה היצירה במהדורה הפרטית, הופיע שם המחבר כ"אנונימוס". אולם כאשר הגיע הספר להוצאות המסחריות, נעשה מחקר מקיף באוניברסיטת וינה כדי להכריע בשאלה: מי כתב את היצירה?

שני סופרים יהודיים מפורסמים התחרו על תואר הכבוד "מחברה של היצירה האירוטית המפורסמת ביותר (בשפה הגרמנית)" - ארתור שניצלר ופליקס סלטן. שניהם היו מעמודי התווך של הספרות האוסטרית-גרמנית, שניהם היו נשיאי איגוד הסופרים פ.א.ן. ושניהם, כאמור, היו יהודים. המחקר המקיף שנערך, היה רווי ביותר מאשר שמץ של אנטישמיות, בעיקר משום שהספר "ג'וזפין מונצאנבאכר" תקף בין היתר את הכנסייה הקתולית ואת השחיתות המינית והפדופילית שהייתה נהוגה בה. בסופו של דבר הוכרע - פליקס סלטן!

שנים לאחר שהתקבלה ההכרעה, נמצאו מכתבים לפיהם פליקס סלטן הוא אכן מחברה של היצירה, וכי קיבל עבור מאמציו… 500$ בלבד!

 

"ג'וזפין מונצאנבאכר" הוא ספרו השני של סלטן, שראה אור 7 שנים לאחר קובץ הסיפורים הראשון שלו. סלטן ניצל את הבמה השערורייתית שהעמידה "פאפי" לרשותו כדי להעביר ביקורת נוקבת על תנאי החיים של מעמד הפועלים בווינה ועל שחיתותה של הכנסייה הקתולית.

היצירה נכללה במחצית השנייה של המאה העשרים ב"רשימה האסורה" של הספרים "המשחיתים את נפשם של בני הנוער" - ולמרות זאת לא פעלו השלטונות באוסטריה ובגרמניה נגד הפצתה. בשנת 1990 התקבלה ב"בית המשפט העליון לענייני חוקה בגרמניה" החלטה חשובה הנוגעת לחופש הביטוי, בעקבות פנייה של אחד המו"לים של "ג'וזפין מונצאנבאכר". ההחלטה שיחררה את יצירתו של פליקס סלטן מכבלי האיסורים. "…פורנוגרפיה ואמנות אינם בהכרח סותרים זה את זה," קבעו השופטים. "וגם אם יש ביצירה יותר מאשר נופך של תיאורים אירוטיים, יש בה גם ביטוי ספרותי מקורי, סוחף ואיכותי…"

את הגושפנקא הסופית ליצירה ולמחברה, העניק בשנת 2006, "המוזיאון היהודי של וינה", כאשר העלה תערוכה מקיפה שהוצגה במשך שנתיים - "פליקס סלטן: מג'וזפין מונצאנבאכר עד במבי". התערוכה נפתחה על יד נציגת הפרלמנט האוסטרי שהכריזה: "…אין מי שאינו מכיר את במבי או את ג'וזפין… כולם יכירו מעכשיו גם את פליקס סלטן…" 

 

"ג'וזפין מונצאנבאכר" מחזיר למדפים את הסדרה האירוטית האיכותית "דרך חור המנעול", שהפכה לשם דבר. בסדרה שספריה אזלו, יראו אור מהדורות מחודשות של הספרים, תרגומים חדשים ליצירות מופת אירוטיות, וכן מספר ספרי מקור אירוטיים.

 

המלץ לחבר

ג'וזפין מונצאנבאכר
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
במבי - פליקס זאלטן  - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI