כעת גולשים באתר: 296
מספר הספרים באתר: 16,280
מספר הביקורות באתר: 34,929
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

שואה ומלחמת העולם השנייה - ח

עמודים

יש לי יחס מיוחד לסיפור הזה [של יונה הנביא] כי לעתים קרובות הרגשות שלי דומים לאלו שיונה בוודאי הרגיש. כמוני, יונה נאלץ לעזוב את ביתו הנוח ואיבד את שכניו ואת חבריו. כמוני, הוא נשלח פתאום למקום זר. חלק מן הדרך עשה בבטנו של דג גדול, ומראה דמותו בתוך הדג הזכיר לי שאנחנו היינו אמורים לנסוע בבטנה של משאית דלק גדולה. יונה הושלך לעיר נינווה ואני למחוז בּרָבַּנט. כמוהו, גם אני חי עכשיו עם אנשים שמדברים בשפה מוזרה ומתלבשים בדרך שונה.

רק שבועיים עברו מאז איבדנו את אבא, וכבר אסון שני! ילדתי כבר מוטלת במיטה. מהיכן אקח את הכוח לטפל בה, אני בקושי עומדת על רגלי, ורק אלוהים יודע איך ייגמר כל זה. [...] נס הוא שלא יצאתי מדעתי. כי מי מסוגל להבין את מצבה של אם העומדת ליד מיטת חולייה של בתה, יודעת שבתה נתונה בקרב לחיים ולמוות [...] והיד קצרה מלהושיע. אפשר רק לפכור את הידיים ולהתפלל יום ולילה לאלוהים.

 

מחקר מונומנטלי פורץ דרך השופך אור חדש על נושא חשוב בתחום הרפואה היהודית בתקופת השואה

מערך הרפואה שהקימו היהודים בגטו ורשה , כחברה נרדפת , בכוחות עצמם!  הינו חסר תקדים. זו תופעה שאין לה  אח ורע במקרים אחרים של רצח עם וזוועות המונים.  טוענת  ד"ר עופר בספרה "חלוק לבן בגטו" .

ספר עלילתי, ראשון מסוגו, לתיווך נושא השואה לילדים צעירים

 

"הָיִיתִי צַעֲצוּעַ אָהוּב שֶׁל יַלְדָּה שֶׁעָבְרָה אֶת הַשּׁוֹאָה," פָּתַח הַסּוּס וְאָמַר.

בראשית מלחמת העולם השנייה יזם המודיעין הבריטי את אחד ממבצעי הריגול הגדולים והחשובים בהיסטוריה: אנשיו התקינו מיקרופונים זעירים בכמה מתקני כליאה, והאזינו בשיטתיות לאלפי שבויי המלחמה הגרמנים שנכלאו בהם. האזנות הסתר נועדו לסחוט מהשבויים הגרמנים מידע על עניינים צבאיים, כמו תוכניות מבצעיות וכלי נשק חדשים.

בליבה של אירופה הכבושה, ביערות המושלגים דרומה מווילנה, מנסים לשרוד קומץ פרטיזנים.
ליטאים ופולנים, יהודים ונוצרים, איכרים ועורכי-דין, נתונים במאבק נואש נוכח הקור, הרעב, המחלות והמוות. ושם, על רקע התקווה הגדולה העולה מתוצאות הקרב על סטלינגרד-התקווה המתחדשת-מתרחשת לה אהבת בוסר של שני צעירים הנתונים בעולם חייתי ונטול רחמים.

בקפיצה מעל לגדר, ברח הילד. הוא סירב להתכרבל בחמימות שמספקת ההשתייכות לרבים. היה בטוח שמעבר לגדר מצפה לו ההצלה, אך שמחת הבריחה הייתה קצרת מועד. עוד לפני שנתחו רגליו מעבר לגדר כבר ידע שהוא קופץ אל הלא נודע וכי מעתה יהיה אסיר נמלט,נרדף.

 

"אילו ידעתי מה צפוי לאנשים האלה, הייתי בוודאי נוהג אחרת, אבל לא ידענו כלום. היתה לי סמכות להשאיר את הרכבת בתחנה ולדרוש שיורידו ממנה את כל הנוסעים... אבל אף פעם לא היתה שום בעיה בגלגלים של רכבות היהודים."              
קלאס לוב, בן 24 בפרוץ המלחמה

 

"אחרי המלחמה שמעתי אנשים אומרים: 'לא ידענו.' אבל איך ייתכן שהם לא ידעו כאשר ילדים קטנים כמונו כבר הבינו אז שיש להם [ליהודים] סיבה טובה להיות מבוהלים ואבלים?"

 

המחבר הוא נצר יחיד למשפחת סופרים ציונית, שרד את השואה והגיע לישראל עם קום המדינה.

הספר מתאר ברגישות ובעדינות את מערכת היחסים האמיצה הנרקמת בינו לבין כלב הפוינטר שלו, אהבה שאינה תלויה בדבר.

 

הספר פותח צוהר לפרק מרתק של הישרדות החל ממלחמת העולם השנייה ושנותיה הראשונות של מדינת ישראל.

על ילד שנולד בסיביר, כאשר הוריו היו בין המוני הפליטים אשר ברחו מפולין לרוסיה במלחמת העולם השנייה.

 

עמודים

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI