כעת גולשים באתר: 294
מספר הספרים באתר: 16,301
מספר הביקורות באתר: 34,973
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

שואה ומלחמת העולם השנייה - י

אווה היימן, נולדה ב-13.2.1931 בנג'יוורד, הונגריה. יומנה נפתח ביום הולדתה ה-13, ב - 13.2.1944, כחודש לפני כניסת הגרמנים להונגריה. לאחר הכניסה לגטו בנגיוורד, אמה של אווה (אגי) הצליחה לאשפז את בעלה (אביה החורג של אווה, לאחר גירושים מהראשון) בבית חולים. שם, באמצעות חברים נוצרים הם הצליחו להשיג תעודות נוצריות של פועל בחברת רכבות ואשתו הנוצריה. ביום גשום אחד ביוני, לבוש כפועל יצאו אביה החורג של אווה עם אמה (לבושה ככפרייה הונגריה) מתחומי הגטו וברחו לבודפשט.

פתאום ראיתי תמונה משונה, שנראתה כתמונה בספר שקראתי לפני אלף שנה. באחד הבתים שחלפו ליד האוטובוס יושבים יהודי ואשתו על המרפסת ושותים תה. [...] הנה כך, שאננים, שבעים ומרוצים, יושבים יהודים על מרפסת ביתם ושותים תה. התמונה חתכה כה עמוק בלבי עד כי התעוותתי. פתאום חשתי את פער הזמן העמוק, אשר נח ביני ובין שותי התה על המרפסת.

ד"ר אהרון פרץ, על חוויה שחווה זמן קצר לאחר עלייתו לישראל

 

 

"ראיתי טרגדיה שאי-אפשר לתאר."

כמיליון ילדים יהודים חיו בפולין לפני השואה. אחריה נשארו מהם בחיים כחמשת אלפים בלבד.

 

ספר אוטוביוגרפי בן 72 עמודים, המורכב מקטעי זכרונות וחלומות של אישה שעברה את תקופת השואה כילדה קטנה. ספר קטן ואישי, בעיצוב נקי ובכריכה דמויית בד לבן. הטקסט מתחיל כבר על העטיפה הקדמית, וכך נוצרת תחושה של חשיפה. האיורים - בצבעי אקריליק על גבי לוחות עץ - מלווים את קטעי הפרוזה הנקיים והמינימליסטיים. העץ הוא חומרי וחם, וכך מתחבר לאישי ולתחושתי; ובו בזמן הוא היערות של פולין, בתי העץ, דרגשי העץ במחנות, האסמים ופתחי המסתור.

השנה היא 1942. השואה בעיצומה. בשווייץ ה"נייטרלית" נושבות רוחות רעות. פיירן, עיירת קצבים אמידה, טובלת בזחיחות ובשומן חזיר, אלא שהאבטלה בקרב פשוטי העיירה משחיזה את הזעם הקדמון ומלהיטה את שנאת התמיד ליהודים. כומר נטול צאן מרעית ומוסכניק גס בתפקיד נאצי מקומי, גוררים אחריהם למזימת נקם חבורת ריקים צמאי דם, שהגבריות הגרמנית מהלכת עליהם קסם. לארתור בלוך, סוחר בקר יהודי כבד שמיעה וטוב מזג, אין כל סיכוי.


כשהטנקים הגרמניים משלימים את הריסת גטו וארשה, כותב יוסל רקובר, אחד הלוחמים האחרונים ששרדו, את מלותיו האחרונות לאלוהים. אחר כך הוא חותם הנייר בבקבוק זכוכית, טומן אותו בין עיי החורבות - ומקדם את פני המוות. הטקסט, שנכתב במקור ביידיש, צץ באירופה בשנות החמישים והחל לעבור מיד ליד, עד שנודעה תהילתו בקרב אניני - ספרות, והוא נפוץ ברבים ותורגם לשפות שונות.

 

 

 

מרד גטו ורשה הוא אירוע שאין לו מקבילה במלחמת העולם השנייה. הוא אינו מובן בימינו, כי אינו דומה להתנגדות הפרטיזנית, לא לפעילותן של תנועות המחתרות בארצות אירופה הכבושות, ואף לא להתקוממות המחתרת הפולנית בוורשה באוגוסט 1944. המרד התארגן ופרץ בגטו המבודד, בעיצומו של רצח יהודים המוני, בקרב אנשים שהחליטו להילחם בכל אמצעי שיעמוד לרשותם, כי חשו שמחובתם להתנגד לרצח בני עמם.

"על מפתן הספר הזה עלינו להחריש, להקשיב לקולה של הלן, לפסוע לצידה. קול ונוכחות שילוו אותנו כל חיינו." פטריק מודיאנו

בחודש ינואר 2008, שישים ושש שנה לאחר שנכתב, ראה אור בצרפת יומן שכתבה הלן בר, סטודנטית יהודייה לתואר שני בספרות אנגלית בסורבון. עם פרסום היומן יצאה העיתונות הצרפתית מגדרה והקדישה לו כותרות ראשיות ועמודים שלמים.

תמיד אני זוכרת סיפורים של אחרים, והזיכרונות שלי הם רק חור שחור." יותר משלושים שנה עבדה לאה'לה במספרה השכונתית, שלושים שנה ישבה באותו מקום, על כיסא קטן בלי משענת, מול שולחן נמוך, נשמה ריח של אצטון, ניערה בקבוקי לק והקשיבה לסיפורים של כולם. היא ידעה יותר טוב מכולם על מה חלם זייצ'יק הספר, את מי באמת אהבה רוזה, החברה הכי טובה שלה, ומה הכי טוב לאיתן, הבן שלה, שלא הקשיב לה מעולם.

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI