כעת גולשים באתר: 281
מספר הספרים באתר: 17,676
מספר הביקורות באתר: 40,499
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
טראומה בגוף ראשון
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
447
  הוצאה לאור הוצאת דביר , אוניברסיטת בן גוריון בנגב , מכון הקשרים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2013
  פירוט נוסף
כתיבת יומנים בתקופת השואה
  תאריך הכנסה לאתר
15/08/2013
     
 
טראומה בגוף ראשון - עמוס גולדברג - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 3932
 

שאלתו המהדהדת של הסופר פרימו לוי, ניצול אושוויץ, "הזהו אדם?" הופנתה לא רק אל הרוצחים, אלא גם ואולי בעיקר כלפי הקורבנות. דווקא התנהגותם של אסירי המחנה גרמה ללוי לתהות על טבעו של האדם ולפקפק באמונתו בו. נקודה זו, אשר השיח הציבורי נוטה להכחיש או להדחיק, עומדת במוקד הספר טראומה בגוף ראשון, המישיר מבט אל החלל הטראומטי שסביבו נארג הטקסט האוטוביוגרפי בתקופת השואה. שני האישים שיומניהם עומדים במרכז הספר - ויקטור קלמפרר וחיים אהרן קפלן - הכותבים בגוף ראשון את חייהם בתקופת השלטון הנאצי, חושפים סיפור אחר לגמרי מזה השגור והמקובל.

השואה היא אירוע מרכזי ומכונן זהות בישראל ובעולם המערבי. לפיכך, נטתה הכתיבה ההיסטוריוגרפית על היהודים בתקופת השואה להתרכז בסיפור ה"יש", ועיצבה את דמות הקורבן כמי ששמר על ערכיו האנושיים והחברתיים ושקיים חיי דת, משפחה ותרבות עשירים בכל התנאים, גם בגטאות ובמחנות המוות. על ההתפוררות החברתית, על התרסקות הזהות ועל השסעים הפנימיים מיעטו לדבר, וזאת על אף שכתבי התקופה העידו על ההפך הגמור. לקורבנות נבנה נרטיב של התגברות ושל ניצחון, תוך הפרדה והבדלה בין הקטסטרופות ש"בחוץ" ליציבותו ועמידותו של ה"פְּנים" האישי והקהילתי. הצבתה של הטראומה כמושג מפתח בקריאת היומנים, משמעותה על כן תפנית רדיקלית במחשבה ובכתיבה על קורבנות השואה. במרכז הקריאה שמוצעת כאן עומדת השאלה מי הוא ה"אני" שבטקסט וכיצד אפשר לספר סיפור שבלב־לבו התפרקות העצמי, שלילתה של הזהות וחוסר אונים קיצוני.

בשילוב מתודולוגי מרתק בין דיסציפלינות היסטוריוגרפיות, ספרותיות ופסיכואנליטיות יוצא עמוס גולדברג למסע לחקר התודעה המספרת את התפרקות-שלה. הוא מראה כיצד ביומני השואה מתערער היחס בין ה"אני" המספר לבין ה"אני" גיבור ההתרחשויות, וכיצד הראשון נאלץ במקרים רבים לדווח על היעלמותו של האחרון ולספר למעשה "אי-סיפור" שבו הגיבור כבר כמעט ואינו קיים. אולם לצד הדיון הנוקב בערעורה של הזהות הרציפה ובחדירתו של קולו המאיין של הרוצח אל קולו של הכותב, מבקש המחבר -  הן מתוך מחויבות אתית, הן מתוך נאמנות היסטורית לטקסטים הללו - להצביע על "רסיסי סיפור החיים" שהם מספרים, ולהקשיב לשיעור שהם מלמדים אותנו על שסעי העומק המקננים בחיים האנושיים באשר הם.

יגאל שוורץ וטלי ליטוביצקי                                                                                                                    

 

המלץ לחבר

טראומה בגוף ראשון
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI