כעת גולשים באתר: 230
מספר הספרים באתר: 17,806
מספר הביקורות באתר: 41,069
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
בראשית היה געגוע
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
90
  הוצאה לאור שופרא לספרות יפה
  תאריך הכנסה לאתר
28/10/2013
     
 
בראשית היה געגוע - מרסלה לונדון - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 3026
 

     ספר-שיריה הראשון של מרסלה לונדון, "בראשית היה געגוע," ראה אור זה עתה בהוצאת "שופרא לספרות יפה", של אילן שיינפלד.

 

     "בראשית היה געגוע" הוא ספר שירים של מהגרת, שדודיה עמוקים ורחוקים יותר מאשר בין ארגנטינה, ארץ מוצאה, לישראל. מדוברת בכמיהתה של הנפש למחוזות אחרים, למה שהיה ואבד עוד בטרם נולדה. זהו געגוע מטפיסי, היוצר בשירתה מיזוג מיוחד של ריאליזם ופנטסיה: "אני אוהבת להתגעגע," היא כותבת. "יש בכך עונג רב./לכל מה שהיה ולא היה לי,/לכל מה שאבד ונשמר,/ לגעגוע שנמס בפה."

  

     בספר שישה פרקי שיר, ובהם שירי עירוב בין הסובייקט לבין העולם, שירי אהבה, שירים מטפיסיים, שירים לאהוב נעדר, שירים לזכר הוריה ועל אביה המשורר, ושירים על מלאכת הכתיבה.

 

     שירתה הלירית של מרסלה מעמידה במרכזה את הסובייקט כמרכז השלכה, קליטה, עיבוד ועיצוב מחדש של המציאות. "דפנים הסתלסלו מראשה,/ בין זרועותיה ומותניה/ענפים שקופים צמחו,/גוון סגלגל זהר מעורה החשוף," היא כותבת. לעתים המציאות מתכנסת דרך הדימוי אל הדוברת, "האוקיינוסים בתוכי/פוחדים מהצונמי/שהם מייצרים/ונשברים על שולי גופי/" ולעתים בוקעים ממנה אל החוץ, אל העולם. "רצתי להיות גל, /לעטוף אותה, /לחבק אותה,/שלא תהיה עצובה." ולעתים, בשורות מלאות יופי, היחס בין הסובייקט והאובייקט, בין הדוברת לבין הממשות, נותר בדיוק באמצע, בסמל עז ויפהפה: "כבר שנים מגיעים לווייתנים/לחופים הלבנים,/נמשכים לרכות החולות,//מתכרבלים כילדים/בחיק הדממה,/ונרדמים."

 

     חלק משירי הספר נכתבו אחרי מות אביה, כאשר נוכחותו מלווה אותה במהלך חודש אינטנסיבי של כתיבה. כיוון שהיה משורר וסופר בעצמו, נוכחותו השפיעה עמוקות על כתיבתה, והיא ראתה בליוויו אותה גם אישור להיותה ממשיכה את השושלת המשפחתית. שכן, גם אחיה, אדוארדו, הוא משורר ועורך.

    וכך כתבה באחד מאותם רגעים: "אבי הופיע בחדרי לבוש חליפה מהודרת./החדר היה חשוך, אך ראיתי אותו בבירור./הוא אחז במטרייה ירוקה חצי פתוחה.// "אני הולך," אמר./"אבא, אל תלך," התחננתי.// אבל אבי התרומם מעל הרצפה, ריחף באוויר,/אוחז במטרייתו שנפתחה כפרח ירוק ענק - /ונעלם מבעד לענני הנוצה."

 

המלץ לחבר

בראשית היה געגוע
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
איך קוראים לך, חיפושית - מרסלה לונדון - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI