כעת גולשים באתר: 299
מספר הספרים באתר: 16,759
מספר הביקורות באתר: 36,521
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
אדוני המפקד
  שם הספר בשפת המקור
Monsieur le Commandant
  שם הסופר
  שם הסופר בשפת המקור
Romain Slocombe
  שפת מקור
צרפתית
  ז'אנר
  מתרגם רמה איילון
  מספר עמודים
189
  הוצאה לאור מחברות לספרות
  שנת הוצאה לאור בארץ
2014
  תאריך הכנסה לאתר
24/11/2014
     
 
אדוני המפקד - רומיין סלוקומב - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 3757
 

פול-ז'אן הוסון, סופר וחבר באקדמיה הצרפתית, כותב מכתב לקצין הנאצי המקומי שלו בסתיו 1942. מיוסר מתשוקה אסורה לאילזה, כלתו הגרמנייה, הוסון קיבל החלטה שתהרוס את חייהם של אנשים אחדים, כולל חייו שלו.

27.1.15 מצוין יום השואה הבינלאומי

 

רומיין סלוקומב (נולד בפריז 1953), החל את הקריירה שלו בסוף שנות השבעים כקומיקסאי ומאייר במגזינים חתרניים. כאומן הוא היה חלק מתנועת הפאנק הצרפתית "קולקטיב הבזוקה" (Bazooka collective). בשנת 1983 ראה אור רומן גרפי ראשון שלו, בהוצאת Métal hurlant (=מתכת מייללת), שבא ראו אור חוברות קומויקס מצליחות מאוד אך ז'אנריות (קומיקס מד"ב ואיימה וכו'). עד שנות ה-90 הוא כתב בעיקר לילדים ונוער צעיר. הוא חזר לכתיבה למבוגרים אחרי כמה טיולים ביפן ומאז ראו אור לא פחות מ-15 רומנים מפרי עטו. אדוני המפקד הוא הרומן הראשון שלו שרואה אור באנגלית (ובעברית) מחוץ לאירופה.

התעניינותו בתרבות אירופית של לפני 1960 – צילום, מכוניות, אופנה ועוד - עזרה לו מאוד בבניית הרקע לאדוני המפקד. עוד מצאו את דרכם לרומן בגלל האופי הויזואלי שלהם: פטישיזם לרפואה ולאירוטיקה בזמן מלחמה ובפרט יופי נשי מאויים.

סלוקומב בחר גם לתאר באופן גרפי אלימות ואנטישמיות, מתוך כוונה שהדברים יהדהדו בלב הקוראים, ולהבהיר שהמצב באירופה לא השתנה מאז שנות השלושים ועד היום. חשוב לו להדגיש שהשיח בצרפת בשנות ה-30 לא היה רק אנטישמי אלא גזעני כלפי כל הזרים, וגם בני מעמדות נמוכים ועניים. לטענתו ממשל סרקוזי עורר את השיח הזה מחדש. במהלך הכתיבה סלוקומב התוודע לצדדים מכוערים של צרפת תחת שלטון סרקוזי, שהאשים את הצוענים בכל התחלואים של צרפת המודרנית.

אדוני המפקד כתוב כמכתב משום שזו הייתה דרך תקשורת מקובלת בין אזרחי צרפת לשלטון הגסטאפו – יותר מ-3 מיליון מכתבים נמצאו במשרדי הגסטפו בצרפת לאחר השחרור. חלקו הסוגר של הספר הם מכתבים פסאודו דוקומנטריים על המשך חייהם של גיבורי הספר, בהם גם ציטוטים פרו נאציים. הציטוטים הללו לקוחים מילה במילה ממאמרים שפורסמו לאחרונה בעיתונים ובתקופת המלחמה. "השפה האנטישמית היא לחלוטין אותנטית, לא המצאתי כלום" אומר סלוקומב, "חלק של כותבים ידועים בני התקופה."

לפי סלוקומב תקופת מלחמת העולם השנייה בצרפת הפכה למעין אגדה מנותקת מהמציאות - "מיתוס צרפת שהתנגדה": לפיו משתפי הפעולה עם השלטון היו מיעוט וה"אדישים" היו גם הם חלק מהרזיסטאנס. לפי סלוקומב המצאות הייתה הרבה יותר מורכבת, והוא רואה לעצמו חובה להתמודד איתה. 

 

המלץ לחבר

אדוני המפקד
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI