כעת גולשים באתר: 137
מספר הספרים באתר: 17,327
מספר הביקורות באתר: 38,590
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
נבואה צוענית
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
333
  הוצאה לאור פרדס הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
2015
  תאריך הכנסה לאתר
18/02/2015
     
 
נבואה צוענית - איתי יצחקי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 2915
 

דניאל, נערה בשנות העשרים לחייה, אומצה וגדלה במושב, אצל זוג חקלאים חשוכי ילדים.

התנאי לאימוצה היה שלעולם לא ינסו לברר מי היו הוריה ומהיכן היא באה.

הכרותה עם שי, אהבתה הגדולה, מובילה את שניהם למסע גילויים אפל ומרתק באשר לזהות הוריה והקשר שלהם לקהילות הצועניות של דרום צרפת. מסעם מתחיל בבית היתומים ביפו, אליו הגיעה דניאל בגיל שלוש, עובר דרך פאריז וסנט מארי דל מאר, שבדרום צרפת, בה מתקיים המפגש השנתי של הצוענים, לכבוד הפטרונית "שרה השחורה".

ברדיפתם אחר האמת, נעזרים דניאל ושי  בקוראת בקלפים ובמנהיגי הקהילה הצוענית.  הם פוגשים בדרכם דמויות מרתקות וססגוניות: נלי, הקוראת בקלפים; סטפן, אחיה של נלי, עו"ד מצליח בפאריז, ממנהיגי הקהילה הצוענית בדרום צרפת; נדיה, מכשפה, יועצת סתרים, רופאת אליל בכינוסים של הצוענים; לוקה, מנהיג אחד השבטים הצוענים, שחונך על ידי סבתו, (קוראת עתידות מפורסמת), לשמור על טוהר הההגזע ולפעול בנחישות ובאכזריות כנגד כל מי שסטו מחוקי העדה.

 

זהו סיפור אהבה יוצא דופן המצביע על הצורך האנושי לענות על שאלות קיומיות חשובות: מי אנחנו ואיזה תפקיד הועיד לנו הגורל בחיים האלה?

 

הספר בעל ממשק ביוגרפי לחייו של המחבר

ילדותו של סטפן, דמות משנה חשובה בספר, מבוססת על סיפור אמיתי – תינוק יחיד שניצל מקהילה של 3000 צוענים שנספתה כולה בתאי הגזים באושוויץ. המשגיח היהודי שנצטווה לפנות את ערימת הבגדים של הנספים, מצא בתוכה תינוק ומסרו לקצין גרמני שהשאירו בחיים ודאג למחסורו. דמותו של סטפן בבגרותו נבנתה בהשראת דוד-אביו של המחבר, שניצל מהשואה והפך לאיש עשיר ומכובד בקהילה היהודית בבריסל. על קיומו נודע למשפחה רק בשנות ה-70.

דודה מימי, דמות משנה חשובה נוספת, היא דמות אמיתית לגמרי. היא הייתה חברה טובה של אמו של יצחקי, שותפה בחיי המשפחה וליוותה אותו כל שנות ילדותו.

דמותו של ארווין, אביו של שי, מבוססת על בעלה של החברה הטובה של אמו של יצחקי, מהנדס יהודי-אוסטרי שהיה ממקימי התעשייה בארץ, ובעל יכולת הנדסית פנומינלית.

דמותה של דניאל, (היא ושי הם שני הגיבורים הראשיים בספר) , נבנתה בהשראת מוכרת פרחים שגילה יצחקי לפני 4 שנים, בתחנת האוטובוס מחוץ למושב בו הוא מתגורר. בחורה יפה שהצטיינה במכירת פרחים, והתור אצלה היה גדול במיוחד. היא הייתה טריגר לפתיחת הספר.

שי, כמו איתי, נעזר אף הוא בקריאה בקלפים בהחלטות עסקיות ואישיות חשובות.

נלי הקוראת בקלפים, היא מיזוג בין דמויות כל קוראות הקלפים שיצחקי היה אצלן. עם אחת מהן בנה את שלושת הקריאות בקלפים המתוארות בספר, שתוכננו והותאמו לצורכי העלילה.

משפחתו של יצחקי אמנם עלתה לארץ מפולין עוד לפני השואה, אך רבים מבני משפחתו (בני דודים) נרצחו בשואה, או הצליחו להימלט לבלגיה, צרפת ובריטניה. יצחקי גדל בבית משותף בגבעתים, שרוב דייריו היו ניצולי שואה, וכילד היה עד להשפעה של השואה על חייהם ועל חיי ילדיהם.

 

מאחורי כתיבת הספר

הספר הוא פרי מחקר מעמיק על הצוענים ותרבותם, שפתם ומנהגיהם. לגורל היהודים בשואה, (שהיא ברקע העלילה), חיבר יצחקי את גורל הצוענים, שקהילות רבות מתוכם נספו בשואה, וסיפורן כמעט לא ידוע.

את העלילה חיבר יצחקי לאירוע הדתי החשוב ביותר של הצוענים, המתרחש פעמיים בשנה, בסנט-מארי-דל-מאר, שבדרום צרפת. הוא נכח בו כחלק מהתחקיר לכתיבת הספר, והוא אחד הטקסים המרשימים שראה בחייו.

לקשר הרומנטי בין שי ודניאל הוא הגיע דרך סרט שהוקרן בערוץ 8, שדן בתופעה שחמישים אחוז מבין אחים וקרובים מדרגה ראשונה, שלא גדלו יחד ונפגשו מאוחר יותר בחייהם, הופכים להיות בני-זוג, ולא מסוגלים להיפרד זה מזה למרות הנדוי החברתי.

יצחקי מתעניין בגורל. הוא מאמין שהגורל הוא מעין עץ בעל ענפים רבים. כל התפצלות היא צומת של קבלת החלטות. כל החלטה מובילה אותנו לכיוון מסויים שבו יש צמתי החלטות נוספים. קבלת החלטות ולקיחת אחריות על עצמנו מובילה למקומות טובים. כמו כן, הוא מאמין שלהחלטות שלנו יש השפעה על כיווני גורל של אנשים אחרים ושל קהילות שלמות. הספר שלפנינו מראה איך בחירה של שני אנשים מובילה להגשמת נבואה עתיקה, ומשפיעה על גורלם של שבטים רבים.

 

 

המלץ לחבר

נבואה צוענית
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI