כעת גולשים באתר: 242
מספר הספרים באתר: 17,646
מספר הביקורות באתר: 40,287
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
  עיינה פרידמן  

ד"ר עיינה פרידמן, אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות, אצרה בין השאר את "צללים וצלליות" במוזיאון ישראל, תערוכה שפנתה לקהל הרחב, מבוגרים וילדים כאחד. בתערוכה זו יזמה עיינה לראשונה דברי הסבר לילדים בצורת שירים בחרוזים, במטרה להקל על הבנת משמעויות היצירות.

ספריה הקודמים: "יושקו הליצן רוצה לצחוק", הוצאת אופיר ביכורים, 2016; "כואב לנמלה", הוצאת אוריון, 2015; "משפחה מאוד מיוחדת", הוצאת אופיר ביכורים, 2015; "תבשיל של אחוה", הוצאת אופיר ביכורים, 2015; "שלי מהבית", הוצאת אופיר ביכורים, 2015; "היה היה איש", הוצאת אופיר ביכורים, 2015; "החלמה מהירה", הוצאת אופיר ביכורים, 2015.

 

ד"ר עיינה פרידמן (65), נשואה ואם ל- 2, תושבת רמת גן. עוסקת כאוצרת תערוכות אמנות. מרבית התערוכות שאצרה היו בעלות מסרים חברתיים.  תערוכה שאצרה בנושא הגיל השלישי, נקראה "הצבע השלישי", עסקה בנושא הזיקנה, ובתפיסתה של החברה בה אנו חיים את הקשיש החי בתוכה. דימוי הזיקנה כפי שהעלה מחקרה של עיינה, מלווה בסטיריאוטיפים מיושנים של עליבות, חדלון ויחס מתנשא לקשיש, כאל מי שזמנו חלף, והוא הופך לנטל על משפחתו והחברה. באוסף היצירות שהוצגו בתערוכה ניראים קשישים החיים חיים פעילים, מלאי תוכן וחוויות, כשחלקם עדיין עובדים במשרה מלאה, עוסקים בספורט וביצירה. תערוכה זו נדדה לארצות הברית, ובארצות הברית עצמה במהלך שנים אחדות, וזאת בחסות אירגון "אשל" – האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל. בתערוכה זו הציגה עיינה את אחת מיצירותיה - סרט וידיאו אמנותי- המתעד את השחקנית והרקדנית דבורה ברטונוב, (בתו של יהושוע ברטונוב). ברטונוב מופיעה כליצן קשיש, הרוקד את ריקוד הפרידה שלו, ממקצועו.  ברטונוב מעבירה את פריטי השחקן-רקדן (המגבעת ואף הליצן האדום) לאמן צעיר, אותו מגלם עדו מוסרי. תערוכה נוספת שאצרה עיינה בנושא אלימות במשפחה, נקראה "בין ברירה לבחירה". תערוכה זו זכתה אף היא לחשיפה בינלאומית.

 

על ההשראה לכתיבת ספרה החדש מספרת ד"ר עיינה פרידמן: "הרקע שלי כבת למשפחת ניצולי שואה, הטביע עלי חותם, הן בכתיבת הספרים, והן ביצירות האמנות אותן יצרתי העוסקות בנושא השואה, והחיים שלאחר השואה. אמי עליה השלום, היתה ניצולת שואה, אחותה-דודתי, היתה רופאה במחנה הריכוז ברגן-בלזן, ניצלה, ואף כתבה מספר ספרים בנושא. ניתן לאמר כי הושפעתי ממנה בתחום האמנויות בהן אני עוסקת. נושא נוסף המהווה מקור לביטויי באמנויות ובכתיבה, הוא נושא ה"אחר-אחרת" בחברה, בין אם זו האישה המקופחת בשל אי יכולתה לקבל גט,  שאיפתן של נשים להעפיל מעבר לתיקרת הזכוכית, ונושא השואה, הם מוטיבים מרכזיים ביצירותי כאמנית, וכן בשניים מתוך עשרת הספרים שכתבתי. שניים מן הספרים עוסקים בנושא השואה, שניים עוסקים בערכי משפחה מיוחדים ואחרים, בשמירה וכבוד לטבע, ובמצוקתם של ילדים מאושפזים.  לגבי נושא השואה- אני חוששת כי כשדור נכדי יתבגר כבר לא יהיה מי שיספר ויכתוב על תקופה נוראה זו בחיי עמנו. בני דור השני והשלישי לניצולי שואה, המספרים עדיין את החוויות ששמעו בביתם ילך ויעלם, וכך גם הנושא כולו - מתודעת הדורות הבאים. אני רואה שליחות במסרים אותם אני מעבירה בספרים לילדים".

 

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI