כעת גולשים באתר: 112
מספר הספרים באתר: 16,300
מספר הביקורות באתר: 34,971
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
גן התענוגות
  כותרת משנה
הארוטיקה של האיסלם , המדריך בן אלף השנים לשיפור חיי האהבה והמיניות
  שם הסופר
  שפת מקור
אנגלית
  ז'אנר
  מתרגם אבי דויטש
  מספר עמודים
141
  הוצאה לאור הוצאת אסטרולוג
  שנת הוצאה לאור בארץ
2016
  סדרה דרך חור המנעול
  תאריך הכנסה לאתר
25/03/2016
     
 
גן התענוגות - עלי אבן חזם האנדלוסי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1451
 

״גן התענוגות״, יצירה העשויה להיראות, לעיתים, כנועזת ומקדימה את זמנה, זכתה להיות אבן-יסוד של חקר המיניות, תורגמה לשפות רבות ושהתה על מדפי הספרים במשך אלף שנה ויותר.

 

רק אחרי שהרגעתי את תשוקתי כליל אני לוקח את העט לכתוב חיבור זה, בתקווה לשרת את תהילת אללה ולעזור לבני־האדם. איני מבקש שום גמול אישי, שום קידום. עכשיו, שאני כבר לא מושפע אישית מהנאות הגוף וסערות החושים, אני יכול לכתוב באובייקטיביות ובבהירות רבה ביותר בנושא כל כך אישי. זו הסיבה לכך שחיכיתי זמן כה רב. עכשיו אני נכנס לשנתי השמונים עלי אדמות… אני חש שאני מתאים במיוחד לכתוב על נושא חשוב זה, על רקע העובדה שבמשך שישים וחמש השנים האחרונות עסקתי בלי הרף בהזדווגות. חוץ מזה, אני חכם בעל שם ובעל ניסיון רב בריפוי וטיפול. טיפלתי בגברים ונשים גם יחד…

(מתוך הערת המחבר)

 

 

במהותו, ״גן התענוגות״ נראה כמדריך מיני למעשה האהבים. ככזה, החיבור אינו מפורט כספרים אחרים: ״הגן המבושם״ המוסלמי (שנכתב לאחר פרסומו של החיבור בו אנו דנים), או ״קאמה סוטרה״ ו״אננגה ראנגה״ שמקורם בהודו, או כתבים סיניים, מצריים, יוונים ורומאים שונים. מרבית הכתבים הללו קדמו לזמנו של אבן חזם, ואת חלקם בוודאי הכיר.

אולם פרסומו של ״גן התענוגות״, והסיבה מדוע התחבב על דורות של קוראים בשפות שונות, הינו בהעברת הדגש מהפן הגופני גרידא, הדן רק בשימושי הגוף, לתחום הרגשי, המנטלי והרוחני. אף שהמחבר רואה במעשה האהבה שלב מקדם ל״הזדווגות״, ששיאה היריונה של האישה והמשכת הגזע האנושי — באיסלם, כמו ביהדות, זו הסיבה העיקרית לאיחוד האוהבים — הרי הוא מוסיף וקובע כי החיבור הרגשי האוהב חשוב לא פחות, ואולי יותר, מהאיחוד הגופני.

המחבר אינו משתחרר מהאמונה, שמקורה באיסלם, כי האישה היא ״חפץ״ של הבעל. מצד שני, הוא מטיל על הגבר את האחריות לחינוכה ולעינוגה של האישה. בכך הוא חורג מהִלכות האיסלם, כיוון שלפי שיטתו גם אישה סוררת, או נואפת ובוגדנית, עושה זאת רק באשמת הגבר.

אף שאבן חזם היה, בעיקר, מורה דת וחכם הלכה מוסלמי, יש ב״גן התענוגות״ איזכורים לסטיות ״קלות״ מהלכה זו. בנוסף, מופיעים פה ושם ציטוטי קוראן מסולפים במקצת. במשך כל חייו חקר ולמד את זרמי האיסלם השונים, שיש חילוקי דעות ביניהם לגבי עקרונות הדת.

כתיבתו של עלי אבן חזם השפיעה רבות על שני חיבורים נוספים בתחום האהבה והמיניות: ״הגן המבושם״ של השייח׳ עומר נפסאווי ו״על אהבת התשמיש״ של הרמב״ם. שתי יצירות אלו יפורסמו גם הן בסדרת ״דרך חור המנעול״. 

 

תרגום הספר נעשה מתוך התרגום המדעי המלא מערבית לאנגלית, תוך הקפדה על שמירת שפה פשוטה ומובנת לכל. ההערות הרבות המבארות את הכתוב הן הערות הלקוחות מתרגומים שונים והערות העורך העברי.

 

המחבר, עלי אִבְּן חַזְם, (הידוע גם כהארון אבן חוסיין אל מקהזומי), בן המאה ה-11, נחשב לאחד מהוגי הדעות הפוריים ביותר של האיסלם. הוא השאיר כתבים רבים שעסקו במסורת האיסלם, בחקר הדתות, פילוסופיה, היסטוריה, שירה ונושאים שונים נוספים. בנו של אבן חזם העיד כי אביו השאיר אחריו 400 ספרים עבי כרס שכתב. מרבית יצירותיו לא שרדו במהלך השנים. גם כיום יש ויכוחים רבים, בין החוקרים, לגבי מקוריות חלק מהכתבים המתפרסמים תחת שמו של אבן חזם.

הספר שחולל את המהפכה בהתייחסות לאבן חזם הוא ״סהרון היונה״, המביא את ״תורת האוהבים״. ספר זה לא השתמר בנוסח אחיד ומלא, והשוואה בין מקורות מגלה נוסחים שונים. הספר מצוי בשפה העברית, בתרגומה של אלה אלמגור, בשם ״ענק היונה, על אהבה ואוהבים״ (מוסד ביאליק, ירושלים, 2002). והוא מכיל גם מבואות משכילים רבים והערות חשובות.

שמו של אבן חזם חזר ועלה מתהום הנשייה במאה האחרונה, לאחר שחוקרים מצאו בכתביו מקורות רבים להבנת ההתפתחויות ההיסטוריות בחצי האי האיברי: המאבקים בין פלגי האיסלם והמאבק בין האיסלם לדתות אחרות.

כיום ישנם בספרד מבנים, כיכרות ופסלים המציגים את פועלו וחשיבותו של עלי אבן חזם. ממשלת ספרד אף צירפה את שמו ודיוקנו לסדרת בולים המציגה את אנשי הרוח הספרדים הדגולים. 

 

המלץ לחבר

גן התענוגות
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI