כעת גולשים באתר: 266
מספר הספרים באתר: 16,292
מספר הביקורות באתר: 34,943
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
מיסטר יואינג
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מאייר רוני פחימה
  הוצאה לאור עצמית
  שנת הוצאה לאור של המקור
2017
  תאריך הכנסה לאתר
18/01/2017
     
 
מיסטר יואינג - אורי אמיתי - רוני פחימה - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1095
 

איך לצייר כאב

על חוויית הקריאה-התבוננות ב"מיסטר יואינג" שיצרה רוני פחימה לטקסט של אורי אמיתי

מול הכאב השפה קורסת. כואב לנו, מאוד, נורא, בטירוף, כואב תופת - ושום תואר לא מעביר לזולת ולו שמץ תחושה. "הכאב," כתבה לאה גולדברג שהבינה בכאב ובמילים ובכשלונן, "ברור כאור היום, נעלה מכל ספק, שלם כאמונה."

 "מיסטר יואינג" היא נובלה גרפית שבמרכזה לוהב כאב. שותפים בה שניים: אורי אמיתי (1978-2007) איש צעיר, תסריטאי, בוגר סם שפיגל, שמת מסרטן אלים (מסוג יואינג סארקומה), ורוני פחימה, מאיירת וקומיקסאית, שקיבלה מאורי את המילים ואת הכאב האצור בהן, כדי שתעשה את מה שעל פניו לא אפשרי - תעניק לכאב צורה.

 מופע הכאב הראשון מוטח בך מן הכריכה. זו - חידתית ועזה - אינה נושאת כותרת ולא קרדיטים, רק שש צורות מופשטות, מגזרות נייר (המעלות בזיכרון את מגזרות הנייר של מאטיס, ואת דמויות הקו המעובה של קית' הרינג). גונן אדום זרחני, רעיל, בולט מאוד על רגע השחור העמוק, וכל אחת מהן מתארת גוף אדם בעת "פיצוץ", המיוצג, בשפת הקומיקס, באמצעות כוכב בלתי סימטרי, רב קודקודים. אותו "פיצוץ", הפורץ-פוצץ את קווי המתאר של הגוף ומעוותו, משווה לו עצמו מראה של מפלצת, סרטן (בעל החיים), צלב קרס. הדים לצורות אלה מופיעים כמעט בכל עמוד מעמודי הפנים המגוללים, תוך שימוש באותה פלטת צבעים מינימלית, עלילה פשוטה: המספר מגיע לבית החולים, מאושפז, עובר סדרת טיפולים כימותראפיים - לאחר שהקודמת כשלה - ומשוחרר, עד לפעם הבאה.

 האמצעי שבו בחרה רוני פחימה לביטוי הכאב והמחלה פשוט ומתוחכם: כתם אדום זרחני. האדום צובע את המכונית שבה מגיע המספר לבית החולים (מלווה בידי אמו) , מרחף כענן או כחייזר בשמיים השחורים מעל, צובע את הגוף, פורץ ממנו - כמו הזיעה, הקיא, השלשול - עד שהוא מאבד את צורתו והופך לנתז אדם המוטח בקירות וצובע את מסדרונות בית החולים. לעינינו מתרחשת שורת מטמורפוזות - אדם הופך למטופל, לכאב, למפלצת, לישות שלמעשה הינה מעין גיבור-על קומיקסי - המחלה הבלתי ניתנת להכנעה. כך, בכל אופן, היא מתוארת בספר הזה, שהינו חסר רחמים כפי שאמנות צריכה להיות.

 סרטן הוא שיבוש, מופע של אנרכיה ופראות, ולעומתו, בית החולים, זירת המאבק בסרטן, מסודרת, ממושטרת, ישרת קווים. שני המאפיינים הקוטביים האלה נרתמים כאן בתבונה רבה כדי לשרת את הסיפור המצוייר. המראה הכללי של העמודים והכפולות הוא של סורג מסגרות מסודר, ממושטר כמו חדרי בית חולים, תצלומי רנטגן או משטחי בדיקות במעבדה. כל סדרת מסגרות, שוב, בדומה לחדרים או למשטחי בדיקה, מספר סיפור קטן, כאשר אופי הסיפור ואף קצב הקריאה - משתנים מסדרה לסדרה.

 באמצעות הפורמט הזה - המזכיר ריבועי פילם - והשינויים המינוריים הנרשמים במעבר בין מסגרת למסגרת, מומחש אופיו של זמן בית החולים וזמן הכאב - זמן נע לאטו. וכמו כן מתרחש כאן פלא של ממש. כי מתוך החומרה הצורנית והמינימליזם הצבעוני המאיירת מצליחה ליצור גיוון עצום, שלל תת סגנונות ועושר טקסטורות. זה תענוג אסתטי שהוא ביטוי לוירטואוזיות של רוני פחימה ולאיטליגנציה שלה, ויש לו גם תוצר לוואי אתי. כי הספר הזה - המטורף והקודר, הנוגע ללב, העדין, המשופע בהומור - הוא כעת מישכנה של אותה צלם אנוש שבית החולים, הכאב והבריאים נוטלים מהאדם בחוליו.

 
תמונות:
מיסטר יואינג - אורי אמיתי - רוני פחימה - אתר נוריתה
מיסטר יואינג - אורי אמיתי - רוני פחימה - אתר נוריתה
מיסטר יואינג - אורי אמיתי - רוני פחימה - אתר נוריתה
מיסטר יואינג - אורי אמיתי - רוני פחימה - אתר נוריתה

המלץ לחבר

מיסטר יואינג
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI