כעת גולשים באתר: 137
מספר הספרים באתר: 16,277
מספר הביקורות באתר: 34,892
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
עטרת קוצים
  כותרת משנה
דברי סופרים בפרס ברנר
  שם הסופר
,
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
254
  הוצאה לאור הוצאת גוונים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2017
  תאריך הכנסה לאתר
24/04/2017
     
 
עטרת קוצים - נורית גוברין ורחל סטפק - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 818
 

הספר 'עטרת קוצים' כולל דברי סופרים שנאמרו במעמד קבלת פרס ברנר, במלאות שבעים שנה לייסוד הפרס (תש"ה/1945 – תשע"ה/2015).

אסופה זו, ראשונה מסוגה, בוחנת את תולדותיו של פרס ספרותי חשוב זה לאורך שבעים שנות קיומו ומלמדת על החיים הספרותיים בארץ בתקופה זו. האסופה מאפשרת התבוננות היסטורית ואישית מקיפה על דברי סופרים הנאמרים במעמד קבלת פרס ספרותי.
היא ממחישה את ההשפעה הספרותית והציבורית של יוסף חיים ברנר, מגדולי הספרות העברית, על יצירתם של הסופרים מאז ועד היום. יש בה עדות של מקבלי הפרס על נוכחותו הקבועה בחייהם וביצירתם, על האקטואליות של ברנר ועל היכולת שלו להתחדש בכל דור על אף התמורות שחלו בחברה מיישוב למדינה.

כינוס דברי הסופרים יוצר סוג ספרותי לעצמו שיש לו גם פַּן של וידוי אישי, מרגש וחושפני: כל סופר וברנר שלו, כָּּל סופר מבטא את עצמו באמצעותו. יחד הם מבטאים את דורם: "הַהֲוָיָה היתה הֲוָיַת־קוֹצים. כָּל החשבון עוד לא נגמר" (י"ח ברנר: "מכאן ומכאן", תרע"א/1911).

הספר כולל את דבריהם של שלושים ותשעה סופרים שאותרו, מתוך שישים ותשעה מקבלי הפרס. ביניהם חמש עשרה נשים שרק דבריהן של תשע מהן אותרו. בספר נכללו גם מבואות על פרסים ספרותיים בכלל, תולדותיו של פרס ברנר בפרט והמסע הבלשי לאיתור דברי הזוכים. הנספחים כוללים את תולדותיו של מייסד הפרס ומממנוֹ לאורך שנים יעקב האפט, ורשימה מפורטת של כל מקבלי הפרס ותמונותיהם. 

הספר הוא פרי של שיתוף פעולה בין חוקרת ותיקה לחוקרת צעירה.
נורית גוברין היא פרופסור (אֶמֶרִיטָה) בחוגים לספרות ולתקשורת באוניברסיטת תל־אביב ומהחוקרים המרכזיים של הספרות העברית בדורות האחרונים. ממשיכה ללמד באוניברסיטה, להשתתף בכנסים ולהרצות בפני קהלים שונים בארץ ובעולם. פִּרסמה עשרים ספרי מחקר וערכה חמישה עשר בלוויית מבואות ונספחים. נורית גוברין היא יקירת תל־אביב (2010). בין הפרסים שזכתה בהם: פרס ביאליק לספרות (1998); פרס רמת־גן למפעל חיים (2010). 

ד"ר רחל סטפק היא חוקרת ספרות ומנהלת ארכיוני הסופרים במרכז לחקר הספרות והתרבות העברית ע"ש לאורה שוורץ-קיפ באוניברסיטת תל־אביב. פרסמה מאמרים מדעיים והשתתפה בעריכה של מספר מהדורות אקדמיות. ספרה 'האמנם עוד יבואו ימים' על תגובת הסופרים בארץ ישראל לנוכח השואה (1945-1939), עומד להופיע בהוצאת הקיבוץ המאוחד. זכתה במענקי מחקר, בהם מלגות של בית הספר למדעי היהדות באוניברסיטת תל-אביב, מלגת "יד ושם", פרס דן דוד לחוקרים ומענק מחקר מהארגון Fondation pour la mémoire de la Shoah.

 

המלץ לחבר

עטרת קוצים
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI