כעת גולשים באתר: 333
מספר הספרים באתר: 16,292
מספר הביקורות באתר: 34,938
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
ליידי מקבת ממחוז מצנסק וסיפורים אחרים
  שם הסופר
  שפת מקור
רוסית
  ז'אנר
  מתרגם דינה מרקון
  הוצאה לאור הוצאת ספרים כרמל
  שנת הוצאה לאור בארץ
2016
  פירוט נוסף
ליידי מקבת ממחוז מצנסק, הנווד המוקסם, סיפורים, היהודי ברוסיה: כמה הערות בנוגע לשאלה היהודית.
  תאריך הכנסה לאתר
30/11/2017
     
 
ליידי מקבת ממחוז מצנסק - ניקולאי לסקוב - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 527
 

ניקוֹלַאי סֶמיוֹנוֹביץ´ לֶסקוֹב (1895-1831) מוכר לקורא העברי בעיקר על פי היצירות "ליידי מקבת ממחוז מצנסק" (שאף הומחזה והוצגה מעל במות התיאטרון) ו"הנודד הקסום", המובאות בקובץ זה בתרגומה החדש של דינה מרקון. כטולסטוי וכדוסטוייבסקי, לסקוב נמנה עם גדולי הקלאסיקנים הרוסים של מאה ה-19, אך זכה לתהילת אמת רק במאה העשרים, מפני שהקדים את זמנו בשפת הכתיבה שחרגה מן המוסכמות הספרותיות של אותה עת – כל דמות מדברת אצלו בשפה ייחודית משלה, בניב מקומי המשופע בביטויים עממיים, או בשפתם היומרנית והמלאה בטעויות של אנשים משכילים-למחצה, ובכך לסקוב, אמן הסגנון, ממציא למעשה את השפה הרוסית מחדש; ובניסיונו לשחזור כמעט אתנוגרפי של תמונת ההוויה הרוסית על מעמקיה הנסתרים, שעם זאת, מאוכלסת ביצירותיו לא אחת ב"צדיקים" וב"רשעים" החורגים באופנים שונים מן הנורמה האנושית ובעלילות החורגות מגדר הרציונלי, מה שמשווה למציאות המתוארת נופך מוזר ופנטסטי, כמעט כשל מעשייה.

למרות הקושי העצום שבתרגום לשונו הייחודית של לסקוב, יצירותיו תורגמו כיום כמעט לכל שפות המערב. במבחר העברי כללנו, לצד יצירותיו רחבות היריעה, גם סיפורים ונובלות שבהן מתגלה לסקוב כממשיך מסורת הסאטירה הרוסית וכמבקר חריף ואירוני של אורחות חייה של החברה הרוסית של זמנו ושל הנורמות הנהוגות בה, הנגועות גם הן במוזרוּת-מה, כולל פולחן ה"ישישים הקדושים" שהיה בכוחם, על פי האמונה, לחולל נִסים. מדור נפרד בקובץ מוקדש ליצירות העוסקות ב"נושא היהודי" מנקודת המבט של המספר הרוסי, כולל "הגדה על פיודור הנוצרי ועל ידידו אברהם היהודי", המעתיקה את נושא ההבדלים הלאומיים-הדתיים אל מישור המשל והאגדה, והמסמך החשוב "היהודי ברוסיה", אשר נכתב כדו"ח לוועדה שבחנה את מצב היהודים ברוסיה בסוף המאה ה-19. כל אלה אינם אלא צוהר למכלול יצירתו של סופר יוצא דופן זה.

 

המלץ לחבר

(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
ליידי מקבת ממחוז מצנסק  - ניקולאי לסקוב - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI