כעת גולשים באתר: 260
מספר הספרים באתר: 17,806
מספר הביקורות באתר: 41,064
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
ערבים אחרונים עם תרסה
  שם הספר בשפת המקור
Ultimas tardes con Teresa
  שם הסופר
  שם הסופר בשפת המקור
Juan Marse
  שפת מקור
ספרדית
  ז'אנר
  מתרגם אורית קרוגלנסקי
  מספר עמודים
350
  הוצאה לאור מודן הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
1965
  שנת הוצאה לאור בארץ
2010
  עורך ארנית כהן-ברק
  סדרה ספרות יפה
  תאריך הכנסה לאתר
26/03/2013
     
 
מס' גולשים שצפו בספר: 3224
 

בקיץ 1952 , בעיצומו של גל הגירה גדול ששוטף את ספרד, עוזב מנולו, צעיר מחוספס ויפה תואר, את אנדלוסיה שבדרום המדינה ושם פעמיו צפונה, לבית אחיו המנהל עסק זעיר לאופנועים גנובים בשכונת עוני בברצלונה.

מנולו משוכנע שבשונה מהמהגרים העלובים המתכנסים בעולמם ודבקים במנהגיהם ושפתם, לו נכון עתיד זוהר בקרב שכבת הקַטָלָנִים המיוחסת של העיר. אמנם בין עולמו לעולמם פעורה תהום תרבותית וכלכלית, אך לא זה מה שירתיע אותו.

לכן,במקביל למאמציו להשתלב בעסק המפוקפק של אחיו, הוא מחליט להסתייע בציד רומנטי של בת טובים קַטָלָנִית. מניסיונו הוא יודע שבשביל אהבה לא צריך כסף או השכלה - להט יצרים ותמימות נעורים יחפו על הכול; ועם מראה כמו שלו? רק השמיים הם הגבול.

ומי הם אותם קַטָלָנִים בורגנים המאכלסים את העולם שאליו הוא נכסף? בעיקר סטודנטים. חלקם חתרנים חדורי להט פוליטי, נאיבים במקצת ומאמינים ברעיונות ליברליים מבולבלים. וישנם גם אחרים:נינוחים יותר - כאלו המעדיפים, עם כוס ויסקי ביד, להשתעשע בתקווה שמעמד הפועלים לא רק יעבוד במקומם, אלא גם יתחיל את המהפכה ויביא למפלתו של פרנקו.

ערב קיצי אחד, חמוש במיטב מחלצותיו, פניו היפות ואופנוע גנוב, הוא יוצא לצוד לו אהבה. הוא מתגנב למסיבה של צעירים המתקיימת באחד הרבעים העשירים של העיר. האם אותה נערה מהורהרת ומשועממת היושבת על שפת הבריכה היא הנערה שהוא מחפש? ואם יצליח להפילה ברשתו, האם מישהו יכול לערוב לו שהעניינים יתנהלו בדיוק לפי התוכניות שלו? מי בדיוק הוא התמים כאן ומי יטווה קורים סביב מי?

על רקע ברצלונה הלא כל כך זוהרת של שנות החמישים, מפגיש חואן מרסה בסיפור אהבה יפהפה זה - הנחשב לסמל התקופה העגומה והמרתקת הזו - כמה צעירים מעולמות מנוגדים. כל אחד מהם חי בתוך חלום רומנטי מנותק מהמציאות, מנהל מלחמה כנגד גורלו ומבקש להרוויח... רק עוד קצת זמן.

אי אפשר להישאר אדיש לקסמם של מנולו הפרחח ויפה התואר,מרוחה טובת הלב והתמימה, תרסה המבולבלת והמקסימה וחבריהם. את כולם מתאר מרסה בחום ובחמלה, אך גם בלא מעט אירוניה. נדמה שדבר לא נעלם מעיניו החודרות: התמימות הנוגעת ללב, האידיאליזם היהיר והפטרוני, חולשתו של הלב,התשוקה והפחד ממנה וניצחונם העצוב של הכסף והמעמד.

37 שנות משטרו של פרנקו התאפיינו במגבלות חמורות על חופש הביטוי, בצנזורה ובבריחת אינטלקטואלים מספרד. כתוצאה מכך דממו המוזות, ואך מעט יצירות ספרות חשובות ראו אז אור במדינה. יוצא מכלל זה הוא הספר 'ערבים אחרונים עם תרסה'.הספר ראה אור בשנת 1965 ומייד בלט באיכויותיו הספרותיות יוצאות הדופן: בניית העלילה באופן מרתק ומותח, אפיון הדמויות, הביקורת החברתית )עד היום רבים נוטרים למרסה על הניתוח החד שעשה לשכבת האינטלקטואלים בברצלונה( וכמובן השימוש הווירטואוזי שהוא עושה בשפה.

'ערבים אחרונים עם תרסה' כבש מייד את לב המבקרים והקוראים כאחד וקטף את פרס "ביבליוטקה ברבה". הוא נחשב לקלאסיקה מודרנית ספרדית ולפסגת יצירתו של מרסה.מהדורות חדשות ומיוחדות של הספר ממשיכות לצאת כל הזמן,והוא ממשיך להימכר בעותקים רבים עד היום.

 

 

המלץ לחבר

ערבים אחרונים עם תרסה
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI