כעת גולשים באתר: 241
מספר הספרים באתר: 17,787
מספר הביקורות באתר: 41,022
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
ג'זבל
  שם הסופר
  שפת מקור
צרפתית
  ז'אנר
  מתרגם עמנואל פינטו
  מספר עמודים
215
  הוצאה לאור רסלינג
  שנת הוצאה לאור בארץ
2008
  סדרה ושתי
  תאריך הכנסה לאתר
16/09/2018
     
 
ג'זבל - אירן נמירובסקי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 769
 

מדוע רצחה גלדיס אייזנק – אלמנה יפהפייה ועשירה המתגוררת בפריז – את ברנרד מרטין, הסטודנט העני? 

שאלה זו, המגיעה לכאורה לפתרון בידי בית המשפט כבר בתחילת הרומן ג'זבל, מתפענחת למעשה אט-אט לאורך הספר. כיצד התגלגלה אשה זו, אשר העירה רגשי קנאה אצל נשים כה רבות וגלי תשוקה אצל גברים אינספור, אל כיסא הנאשמת המודה בחופזה בכל המיוחס לה? מדוע הניחה לסיפור שהרכיב בית המשפט להפוך להרשעה? 

במעין אגדת שלגיה מוקצנת על אם המסרבת להתבגר, טווה אירן נמירובסקי עלילה סוחפת ורבת סתירות. זהו סיפור על אשה הזקוקה נואשות לתגובות מחזרים וחברות-מעריצות, על החשש מפני הגיל ועל מראות המתחילות להיסדק ולחשוף את הקמטים. 
בעלילה השערורייתית הנפרשת בפנינו – אשר בה מתברר מדוע סירבה להינשא לאהובה הרוזן, מה היו נסיבות מותה של בתה ואף ההקשר של ביקוריה התמוהים בבתי בושת – חוברת אירן נמירובסקי אל סטריאוטיפים של נשיות וחותרת תחתיהם בה-בעת. דמותה הקיצונית של הגיבורה, שכמו כלואה במראה המושלם, מתגלה גם כשיקוף מיתי של החברה שבה אנו חיים, המקדמת את הארכת הנעורים ללא גבול. 

ג'זבל נכתב ופורסם בצרפת בשנת 1936, בשעה שאירן נמירובסקי – יהודייה צרפתייה ממוצא רוסי – הייתה עדיין סופרת מפורסמת בפריז. כבת למשפחת בנקאים אמידה אשר נמלטה ממולדתה בזמן המהפכה הקומוניסטית, הכירה נמירובסקי את נבכי חברת המתעשרים החדשים, רודפי התענוגות, והיטיבה לתארה ביד אמן. בשנת 1942, לאחר שהסתתרה מפני הנאצים בכפר עם בעלה ושתי בנותיה – שם כתבה את "סוויטה צרפתית" – נאסרה ונספתה באושוויץ והיא בת 39 בלבד. 

לאחר מותה של נמירובסקי ושנים לאחר פרסום הספר, כמו התווסף לעלילה הבדיונית של ג'זבל ממד מצמרר: אמה של הסופרת, שהייתה עסוקה כל חייה בשימור נעוריה ואשר התנכרה לנמירובסקי בחייה, סירבה לפתוח את דלת ביתה המפואר לנכדותיה – בנותיה של אירן נמירובסקי – שניצלו מהמלחמה. 
הדיוקן האמהי שיצרה נמירובסקי בג'זבל מוצג כמעט ללא שיפוט, דרך עיניה של הגיבורה, ומערער את שיווי המשקל העדין שדרכו אנו רגילים לחשוב על משפחה. 

ספריה של אירן נמירובסקי זוכים עתה לעדנה מחודשת ברחבי העולם, עם ההכרה בכישרונה יוצא הדופן.

 

המלץ לחבר

ג'זבל
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
סוויטה צרפתית - אירן נמירובסקי - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI