כעת גולשים באתר: 2,001
מספר הספרים באתר: 16,319
מספר הביקורות באתר: 34,989
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
כל המטען מבן גרדאן
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
213
  הוצאה לאור אופיר ביכורים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2018
  תאריך הכנסה לאתר
16/09/2018
     
 
כל המטען מבן גרדאן - מיכאל דעי מכלוף - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 206
 

"כל שנה, בערב יום העצמאות, חגגנו אנו התלמידים עם המורה ועם הרב בטקס יפה. כמה מאתנו נאמו בעברית ובערבית-יהודית. קטפנו פרחים מהחצר של בניין הדואר שפרחיו בלטו החוצה דרך הגדר, כדי לקשט את האירוע, וקישטנו את מרחבי בית הכנסת בדגלונים בצבע כחול־לבן.

אני זוכר ששנה אחת, דפק על הדלת שוטר ערבי, ונכנס כדי לשוחח עם הרב. חששנו מה ירגיש כשיראה את הדגלונים. הוא המתין לרב כעשר דקות, ולא עשה דבר שסיכן את הקהילה. בלילה הייתה חגיגה לבוגרים. בסיום החגיגה, מכרו את מצוות תליית הדגל. לא כל מי שהציע את המחיר הגבוה ביותר זכה להניף את הדגל, אלא מי שזכה להיות התורם האחרון הוא זה שזכה במצווה. הדבר התנהל כך שהיה תור, וכל אחד שילם סכום כסף ויכול היה לחזור לסוף התור לפעם נוספת. זה שנשאר אחרון בתור, הוא שזכה למצווה.

זכורה לי שנה שבה לא נסתיים תור התורמים, כי בכל פעם, האחרון חזר לראש התור לתרומה נוספת. לכן, קבע הרב כי ידליק גפרור, וברגע שייכבה, התורם הנוכחי יהיה זה שיניף את הדגל בשירת "התקווה". (עמ' 186)

מיכאל מכלוף דעי, תושב באר שבע, יליד 1947, נשוי ואב לשלושה, פנסיונר זה 11 שנים שעסק במחשוב טרם פרישתו, חי ונושם ספרות לאורך כל חייו, מגיש בספרו הנוכחי רשמים מישראל שהכיר מבעד עיניו של ילד קטן בעיירה סמוך לאי ג'רבה שבתוניסיה, עבור בעליה ארצה, וכלה בשנותיו הבוגרות.

בספרו של מיכאל, ניסחף ונטולטל בינות רשמים ותובנות על ה"ישראליות" של כולנו. בסקירה אישית, מקיפה ואותנטית חותך מיכאל דרך הבשר החי של החברה הישראלית.

"כל המטען מבן גרדאן", מאת מיכאל מכלוף דעי בהוצאת "אופיר ביכורים", הינו יומן מסע בנבכי החברה הישראלית, שחובר לאטו במשך יותר מ־30 שנה.

 

"התרבות בישיבות הייתה אשכנזית, אך אני, בבערותי כנער, לא הבנתי זאת, וחשבתי שזו תרבות ארץ ישראלית מני קדם, ולכן קיבלתי זאת באהבה. את החברה הכללית (החילונית) התחלתי להכיר רק שבע שנים לאחר עלייתי ארצה, בגמר לימודיי בישיבות, כאשר התגייסתי לצה"ל. עד אז, לא הכרתי את השיח הכללי של הזרמים הראשיים בחברה הישראלית – קיבוצים, מעברות, עיירות פיתוח, ערים גדולות ועוד – ואת השוני של חיי החברה בתוך כל זרם. בישיבות חייתי בכלוב זהב, ובאמת היה לי טוב מאוד שם, אך ללא קריאת עיתונים או האזנה צמודה לטרנזיסטור, והייתי רחוק מלהכיר משחקי כדורגל, סרטים, שירים, ריקודים או שחייה, אמנות, עיתוני חדשות, מפלגות, וכמובן – לא הכרתי ספרות או שירה חוץ ממה שהיה נדרש למבחני הבגרות, כולל סיפור טוביה החולב של שלום עליכם." (עמ' 106)

 

המלץ לחבר

כל המטען מבן גרדאן
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI