כעת גולשים באתר: 278
מספר הספרים באתר: 16,759
מספר הביקורות באתר: 36,521
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
תפוחים כוכבים ורוחות רפאים
  כותרת משנה
מחשבות על ידיעה
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
361
  הוצאה לאור עצמית
  שנת הוצאה לאור של המקור
2019
  תאריך הכנסה לאתר
17/03/2019
     
 
תפוחים כוכבים ורוחות רפאים - יעקב ליכטר - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 924
 

האם יכול להיות משהו משותף לתצפיות של אסטרונומים, למחזה "המלט" של שייקספיר, למיתוסים של האבוריג'ינים, להסברים היסטוריים, לתורות פיזיקליות ולסיפור או שיר שאנו קוראים? התשובה המפתיעה היא כן, יש אכן מבנה כללי משותף לכל אלו, והוא המעניק לאדם את הסיפוק שבתחושת הידיעה. זוהי תשובה לאחת משתי השאלות המרכזיות שהספר "תפוחים כוכבים ורוחות רפאים" מאת יעקב ליכטר מעמיד בשפה קולחת ו"בגובה-העיניים" בפני קוראיו. זהו ספר מסע של הרפתקה רבגונית, מלמדת ומרתקת, רלוונטית לחיינו היומיומיים. בצד ניתוץ מספר "פרות קדושות" המקובלות על הציבור, הספר הוא גם שיר-הלל ליכולתו המופלאה של האדם לברוא סיפורים יפהפיים וחכמים על אודות העולם. התמונה שהספר מציג מעודנת, מורכבת ויחד עם זה נועזת ומצביעה באופן ברור על כוונים. הקורא מוזמן לצאת למסע חי ויצירתי, ויחד עם זה מתוך קבלה וענווה.

 

שלושת הרגליים העיקריות שעליהן נשענת השיחה בספר הן: החושים (התרשמויות ישירות מן העולם), התודעה האנושית (ההתייחסות המודעת-לעצמה של הנפש אל מה שהחושים מביאים אליה) והשפה האנושית (אוסף של סימנים מופשטים מוסכמים כמו קולות בדיבור, אותיות בכתיבה, מספרים וסימנים מתמטיים וכו').

 

משחק-הגומלין (interplay) העשיר בין שלושת היסודות הללו הוא הגורם לכך שלאדם תהיה עוד צורת ידיעה אחת, בנוסף ומעֵבֶר לידיעה החושית הקונקרטית – זוהי הידיעה באמצעות תורות. בידיעה מסוג זה מתמקד הספר בהמשכו. ואכן, כל תורה מנוסחת באמצעות שפה אנושית ולכן היא מושפעת לא רק מן החושים אלא בהכרח גם מן התודעה והשפה. וכאן מעלה המחבר – בעדינות ובמדורג – שתי שאלות מרכזיות לדיון. אחת היא ברמה של ההסתכלות הכוללת על "כל התורות" תוך ניסיון למצוא ביניהן קווים משותפים. השאלה האחרת היא ברמה של התורה האחת, יהא התחום שלה אשר יהיה. כדי להבהיר עוד יותר המחבר מתמקד דווקא בתורות שליסודותיהן (חושים, שפה, תודעה) יש עוצמה ונוכחות משמעותיות. השאלות הן:

 

  1. התורות האנושיות נובעות משלושת יסודות הדיון: התחושות המשותפות-מוסכמות (Common Sense) של בני האדם, מנפשו-תודעתו של האדם וכולן מנוסחות בשפה אנושית מופשטת מסוג כזה או אחר. השורשים משותפים ולכן עולה בטבעיות השאלה: האם מדובר בתורות שונות בתכלית או שמא יש משהו משותף אשר יכול לשמש מכנה משותף ביניהן?
  2. נתמקד בתורה ספציפית שמרכיביה החושיים, התודעתיים ובעיקר השפתיים הם "חזקים". באיזו מידה תורה שכזאת יכולה להיות גם עקבית וגם שלמה?

על המענה המפתיע לשאלה א' כבר רמזנו בפסקת הפתיחה. המענה על שאלה ב' מפתיע עוד יותר (למרות שהוא עלה כאפשרות ב- 1931 אך לא התפרסם בציבור הרחב) ורבים חשים שהוא אף מטלטל ועשוי לשנות אורחות-חיים.

משמעויות התשובות לשתי השאלות הללו נקשרות בפרק הסיום של הספר בדיון הומני ועשיר על מושגים ואפשרויות נוספות בחיינו, וביניהן: חקירה ולמידה כדרך חיים; הענווה כמידה ההכרחית כדי לאפשר זאת; קבלת האחר וסובלנות; השׂפה ככלי הבעה חשוב אך גם מסוכן ומתעתע; ההתמקדות בדברים המעניינים באמת בחיינו; מה עשוי להביא שלווה, קבלה, אהבה ואפילו אושר; ועוד. והכל מצביע שאולי הגיע הזמן לגשת אל ידיעת-העולם מתוך הנחה הבנה שהוא אינו קרעים-קרעים אלא  אחוד ושזור, הוליסטי במהותו. ממש מסע מן המערב אל המזרח.

זהו ספר על הסיפורים-נרטיבים שהאדם בורא על העולם. חלק מן הנרטיבים הללו הם גם תורות. יש בו סיפורים אישיים, סיפורים היסטוריים, מיתוסים, הסיפור של ניוטון על העולם (תורת ניוטון הפיזיקלית ובלי שום נוסחה!), קטעי שירה וספרות (למשל, המחזה 'המלט' של שייקספיר, שירי ת. ס. אליוט) ועוד. כולם כוללים ישויות קונקרטיות (חושיות), רוחות רפאים (לא-חושיות), וְנִשְׁזֶרֶת ביניהן עלילה נרטיבית.

 

יעקב ליכטר הוא בן גילה של מדינת ישראל. הכשרתו הלימודית וגם ניסיונו המעשי מתפרסים על פיזיקה, ניהול עסקים ופילוסופיה של המדע. בת-זוגו, שני איבינסקי-לוריא, באה מתחומי התרפיה הנפשית, ויעקב ביקש ממנה – דווקא בגלל השוני ברקעם המקצועי – לערוך את ספרו, ומשעשתה זאת תרם הדבר להנגשת הספר לכל קהל קוראים. שפתו קולחת, מחבקת ושווה לכל נפש. לשָׁנִי וליעקב יחד חמישה ילדים. בנוסף לעיסוקיו כמדען וכיזם בתעשייה עתירת-הידע, הקדיש יעקב זמן ואנרגיה רבה בחייו והיה מחלוצי ההתיישבות הקהילתית בארץ ומי שיזם והוביל את הקמת היישוב יובלים בגליל, שבו הוא חי.

 

יעקב ליכטר מספר: "עבורי, הפך המסע הזה בכתיבת הספר לתרפיה העמוקה והמשמעותית ביותר שזכיתי לה על אודות חיי. תוך כתיבתו עלו וצפו בי זיכרונות ורגשות על התנסויות חיי השונות והכתיבה אפשרה לי לראותם כעת באור חדש ועמוק יותר. הסופר אנדרה ז'יד אמר: "אם אתה רוצה לגלות יבשות חדשות, תתרגל לכך שדי מהר תפסיק לראות חופים חדשים".

מדוע מחשבות על נושא הידיעה חשובות לכל אחד מאתנו? "כי הדברים עליהם אתם ואני אומרים "את זה אני יודע" בלי שנהיה מודעים למגבלות החלות על הטענה לידיעה, הם שקובעים את חיינו – חד וחלק".

 

איך אתה קושר כל זאת לשם המפתיע של ספרך "תפוחים, כוכבים ורוחות רפאים? "הכי פשוט לחשוב על התפוח שנפל על ראשו של ניוטון. עד תקופתו האמינו שיש סיפור אחד על תנועת גופים על כדור הארץ, אבל הכוכבים נעים בהתאם לחוקים שונים לגמרי. הישגו העצום של ניוטון היה המצאת סיפור משותף "שבשמיים ובארץ"."

 

ומה עם רוחות הרפאים? זה נשמע מפחיד! "אין מה לפחוד מרוחות הרפאים. השורש של 'רפאים' מרמז על רוחות מרפאות (הן לא רוחות בלהה). הכוונה היא ליכולות הרוחניות והמנטליות שטבועות באדם להמציא מושגים מופשטים, אשר מחברים ומגשרים בין התחושות החושיות שלנו, אשר תפוחים וכוכבים הם נציגיהן".

 

יעקב ליכטר מספר שבימים אלה הוא סיים את כתב-היד לספר אחר שלו, "שונה לחלוטין, אשר מספר על תהליך פריצת הדרך הלאומית של הקמת יובלים, שהייתי שותף לו. אני עובד עכשיו על מבצע גיוס המונים כדי לאפשר את הוצאתו לאור. וברקע, לעתיד, אני עסוק בכתיבת ספר סיפורת, שמן הסתם ייקרא "הַרְדֶג 10 ועוד מקומות", ובו סיפורים קצרים הקשורים לחיי בדרך ישירה או עקיפה".

 

המלץ לחבר

תפוחים כוכבים ורוחות רפאים
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI