כעת גולשים באתר: 239
מספר הספרים באתר: 17,804
מספר הביקורות באתר: 41,054
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
  אדגר אלן פו  

 

אדגר אלן פו [1809-1849] – מאבות הסיפורת הגותית במאה התשע-עשרה, חלוץ הסיפור הבלשי, המדע הבדיוני והמותחן הפסיכולוגי. יצירתו הייתה מקור השראה לזרמים אמנותיים מרכזיים כדוגמת הסימבוליזם והסוריאליזם, ומוסיפה להסעיר קוראים, יוצרים והוגים עד היום.

מסיפוריו הידועים:  "חיפושית הזהב","הרצח ברחוב מורג","הבור והמטוטלת", מגפת המוות האדום", "המסתורין של מארי רוג'ט", "הרפתקאותיו של ארתור גורדון פים", "הבית האמונטילאדו", "מפלת בית אשר".

מהפואמות הידועות: "העורב", "אנבל לי", "אוללי","לנור" "אוללום", "טמרליין".

פו חיבר גם מאמרים רבים בנושאים מגוונים וכן מסות נוקבות. שניים מחיבוריו המפורסמים הם "העקרון הפואטי" ו"הפילוסופיה של החיבור".

 

אדגר אלן פו נולד בבוסטון, לזוג הורים שחקנים שנפטרו משחפת בהפרש של מספר חודשים, בהיות פו כבן שנתיים. פרנסיס אלן, ידידת אמו, ובעלה ג'ון, סוחר טבק אמיד, שהיו חשוכי ילדים, גידלו את פו, אך לא אימצו אותו כדין. יחד עמם עזב לאנגליה בשנת 1815 כדי לקדם את עסקיו של אביו המאמץ. בשנת 1820 הם שבו לריצ'מונד, וירג'יניה, לאחר שציפיותיו העסקיות של האב לא התגשמו. בתקופה זו החל לכתוב שירים. בגיל 15 הכיר את אהבת חייו, אלמירה רויסטר. ב-1926 נסע בעקבות בקשת אביו לאוניברסיטת וירג'יניה בשרלוטוויל והחל ללמוד שפות, שירה ומתמטיקה. כבר אז סבל ממצוקה כספית. הוא שתה לשוכרה ונקלע לחובות בעקבות הפסדים במשחקי קלפים. אביו סירב להמשיך לממן את לימודיו, ואהובתו, שנשבר ליבה בהיעדרו, התארסה לבחור אחר. ב-1827, מלא מרירות, עזב פו את ביתו ושב לבוסטון. שם, בגיל 18, פירסם את ספר שיריו הראשון. על מנת להתקיים, התגייס לצבא כחייל פשוט. ב-1830 אמו נפטרה משחפת ואביו סייע לו להתקבל ללימודי קצונה באקדמיה הצבאית "ווסט פוינט". את ביתו קבע בבולטימור אצל דודתו, מריה קלם. ב-1831 גורש מהצבא בשל בעיות משמעת. בעת ההיא כבר נשא אביו אשה חדשה, אך שנה מאוחר יותר נפטר גם הוא, מבלי שהזכיר את פו בצוואתו. בשנת 1832 התיישב פו בריצ'מונד והתפרנס מעריכת עיתון מקומי. ב-1835 נשא את דודניתו בת ה-13, וירג'יניה קלם. הוא החל מפרסם ספרי שירה וכתב סיפורים קצרים בעודו משתמש מדי פעם באופיום ולוגם מן הטיפה המרה. מחמת עוניו, החל מבקש לו משרה בנדודיו מעיר לעיר. תחילה נסע הזוג הצעיר לניו-יורק ואחר עברו לגור בפילדלפיה, שם עבד גם כמבקר ספרות ופרסם רשימות בעיתונים אחדים. בשל מצבו הרעוע, הוא החל להדרדר נפשית והתמכר לשתייה. ב-1945 התפרסמה הפואמה "העורב", אולם ממון רב לא ראה מכך, והזוג המשיך להתקיים בעוני רב. ב-1847 נפטרה אשתו ממחלת השחפת. ב-1849 שב לריצ'מונד ובחודשים האחרונים של חייו עוד הספיק לחדש את קשריו עם אהבת נעוריו, אלמירה , שהתאלמנה מבן זוגה, ואף הספיק להתארס לה. אולם אז, ב-7 לאוקטובר 1849, הוא נמצא ברחוב, קודח מחום ומחוסר הכרה. לאחר שעה קלה נפטר והוא בן 40 בלבד.

 

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI