כעת גולשים באתר: 178
מספר הספרים באתר: 17,746
מספר הביקורות באתר: 40,796
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

פליקס זאלטן ( סלטן)

     
  פליקס זאלטן ( סלטן)  

פליקס סלטן, שם העט של הסופר האוסטרי, מחברם של ספר הילדים "במבי" וספר האירוטיקה "ג'וזפין מונצאנבאכר", נולד בשם זיגמונד זלצמן, בשנת 1869  בעיר בודאפסט, בהונגריה - ומת בשנת 1945 בציריך, שוויץ.

 

סלטן נולד למשפחה יהודית,  בת שישה ילדים. מיד לאחר הולדתו עקרה משפחתו לאוסטריה, לעיר וינה. בגיל 16 נאלץ לעזוב את לימודיו ולצאת לעבוד, לאחר שאביו נקלע למשבר כלכלי . עבודתו הראשונה הייתה כשליח ולבלר-מתלמד בסוכנות ביטוח. בו בזמן כתב שירים וביקורות על ספרים ועל הצגות. מאמציו בתחום זה נשאו פרי והוא קיבל משרה של מבקר תיאטרון בעיתון וינאי. בגיל 30 פרסם את ספרו הראשון, שהכיל אוסף של סיפורים קצרים (שחלקם פורסם קודם לכן בעיתון בו עבד). שנה לאחר מכן היה סלטן מעורב בהקמת קברט ספרותי, בו נחשפו לקהל, יוצרים רבים מתנועת "וינה הצעירה". במהלך עבודתו העיתונאית הכיר מקרוב והתחבר עם תיאודור הרצל.

כעת התמסר פליקס סלטן לכתיבה - הן כדרך חיים והן כאמצעי פרנסה. הוא כתב בעיתונים שונים, פירסם לפחות ספר או מחזה חדש כמעט כל שנה, וכן תסריטים לקולנוע ולאופרטות שונות, וזכה להיות גם עורך עיתון בברלין.  בשנת 1927 זכה להכרה של ממש באוסטריה, כאשר נבחר לנשיא הסניף האוסטרי של פ.א.ן, איגוד הסופרים הבינלאומי.

בשנת 1923 פרסם את הספר "במבי: חיים ביער" שזכה להצלחה רבה, תורגם בשנת 1928 לאנגלית והיה "ספר החודש" של מועדון קוראים גדול ורב-מכר של הוצאת "סיימון-שוסטר" האמריקאית. בשנת 1933 מכר סלטן את זכויות ההסרטה של "במבי" לבמאי הסרטים האמריקאי, סידני פרנקלין, בסכום של 1000$ בלבד! פרנקלין מכר את זכויות הספר לאולפני וולט דיסני, בסכום שהיה אלפי מונים גבוה יותר,  ובשנת 1942 יצאה אל המסכים הגירסא המצויירת הראשונה של "במבי".

 

השקפת עולמו הסוציאליסטית של סלטן, יחד עם יהדותו, הביאו ב-1936, בהוראה ישירה של אדולף היטלר, להחרמת כל ספריו על ידי הנאצים, שריפת עותקים ואיסור הדפסות נוספות. (העותק המקורי האחרון מהמהדורה הראשונה של "ג'וזפין מונצאנבכר", נמכר במכירה פומבית לפני כעשרים שנה, בסכום של כ-150,000$).

בשנת 1938, כאשר אוחדה אוסטריה עם גרמניה, מיהר סלטן לעקור לשוויץ, שם חי עד למותו בגיל 76.

 

משנת 1899 ועד שנת 1945 פרסם סלטן כעשרים ספרים, שכללו יצירות רבות, במרכזן היו בעלי חיים - מ"במבי" העופר עד ספרו האחרון "ג'יבי החתול". וכן יצירות בהן הביע את השקפת עולמו הסוציליסטית. מורשתו כוללת גם מאות מאמרים, מחזות, תסריטים, שירים וביקורות רבות.

 

פליקס סלטן נישא בשנת 1902 לשחקנית אוטיליה מרצל ונולדו לו שני ילדים - פאול בשנת 1903 ואנה-קתרינה השנת 1904.

 

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI